Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.2. 2017 15:39
rušení slevových akcí

Obchodům vadí, že lidé nakupují ve slevách. Chtějí s nimi skončit

Výprodej - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Obchodníci by měli omezit množství slevových akcí. Na včerejší konferenci maloobchodníků Retail Summit k tomu vyzval generální ředitel Hamé Martin Štrupl. Česko patří k zemím, kde se prostřednictvím slev prodá nejvíc zboží na světě.

V České republice se prodá až 50 % rychloobrátkového zboží ve slevových akcích. Podle Martina Štrumpla je nyní ideální čas s tímto trendem definitivně skoncovat. Vývoj české ekonomiky je totiž v současnosti velmi příznivý.

 

"ČR je negativně unikátní ve slevách. Jednak v jejich objemu, tedy kolik zboží se prodá přes tzv. promoce (slevy) v jednotlivých kategoriích, a druhý faktor je výše těchto slev," uvedl Štrupl. "Teď je správná doba, konjunktura je správná doba k tomu, aby se ty slevy eliminovaly," dodal.

 

Pravdou je, že se slevami se v Česku roztrhnul pytel. A nejedná se pouze o zlevněné potraviny, velkou část zboží, kterou Češi kupují prostřednictvím slevových akcí, tvoří drogerie. Obchodníci by se přitom nebránili tomu, aby slev ubylo - přicházejí tak totiž o zisk.

 

Podle nich se Česko dostalo do spirály slev, ze které se bude jen těžko dostávat. Lidé už totiž kvůli slevám ani nevědí, co je normální cena. Přemíra slev pak poškozuje nejen obchodníky, ale i samotné výrobce. 

 

Podobně jako Štrupl se vyjádřil i šéf české společnosti Tesco Martin Beháň. Ten uvedl, že k omezení slevových akcí by měly přistoupit řetězce společně s dodavateli, kde je nezbytná velmi úzká spolupráce. "Omezení slev je otázka celého sektoru," řekl.

 

 

"Všeobecně se snažíme akční podíl nezvyšovat a zákazníka o nákupu v našich hypermarketech přesvědčit i pomocí jiných prostředků, než je jen cena," popsala mluvčí společnosti Globus Pavla Hobíková. Češi se stále více zamýšlejí nad kvalitou zboží, které kupují. "Našim zákazníkům se proto snažíme nabídnout i něco navíc," dodala. Lidé jsou více ochotni nakupovat za plnou cenu zboží z vlastních pekáren, řeznictví či rybích pultů v obchodech.

 

Roste také počet lidí, pro které je důležitý původ a složení potravin. "Důvěřují více potravinám, které jsou vyrobeny přímo v jejich regionu," potvrdila Hobíková.

 

Pro velkou část zákazníků je ale cena stále rozhodujícím kritériem. Zároveň je třeba říct, že existují určité kategorie zboží, jako je například káva, prací prášek či cukr, které zákazníci kupují výhradně v letákových akcích a běžnou cenu akceptují jen velmi výjimečně. "Proto také o úplném zrušením promočních (slevových) aktivit nyní neuvažujeme," uzavřela Hobíková.

 

 

Že lidé vyhledávají nákupy ve slevách, potvrzuje i společnost Kaufland. "Český zákazník je o cenách velmi dobře informován a na základě informovanosti i dlouhodobě orientován na výhodnou prodejní cenu, obzvlášť u potravin," uvedl mluvčí řetězce Michael Šperl. Podle něj jsou ale ceny určeny vzájemnou interakcí mezi obchodníky a zákazníky. Omezení slev by znamenalo zvýšení prodejních cen.

 

Slevové akce využívají v Česku všechny obchodní řetězce, většinou ale nejde o zásadní princip prodeje. "Tím hlavním jsou pravidelné, časově omezené nabídky potravin i spotřebního zboží, jež není součástí stálého sortimentu. Tyto tematické týdny jsou z našich zákazníků velmi oblíbené a především na ně se také zaměřujeme v propagačních materiálech," vysvětlila strategii mluvčí obchodů Lidl Zuzana Holá.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Povánoční slevy jsou jeden velký podvod! Obchodníci nám lžou

TO JE NÁPAD! Žena na rodinných nákupech ušetřila za dva roky třičtvrtě milionu korun. Jak???

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.2. | 15:50 pravdomluvka
77
Kdyby v ČR mnozí měli plat aspoň ve výši průměrné mzdy a výší než 13 000 Kč, ...
1.2. | 18:08 pichav
-24
NEZ SE SLUSNY INTELIGENTNI CLOVEK PROHRABE !!! SLEVOCHORYMA LIDMA KE KVALITNIMU ...
3.4. | 19:33 hanzbp
1
Náhlasit nevhodný komentář
Dobré slevy se dají najít na http://megakupon.cz případně pro slováky na https://zlavove-kupony.eu
10.2. | 13:11 slevove-kupony
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nakupovat výhodně můžete díky portálu www.slevovekupony.online
2.2. | 16:49 jhena
1
Náhlasit nevhodný komentář
prodejci nesmí prodávat pod nákupní cenou, prošlé zboží je o něčem jiném, vyhodit, sleduji jak na sebe prodejci napráší, jak okrádaj, sleva 80% se nesmí dostat pod nákupku, pod nákupkou je to bazar, při 80% mají stále zisk, tak každý vidí, jak je vše a všude předraženo
2.2. | 16:33 jhena
0
Náhlasit nevhodný komentář
z toho tedy vyplývá, že generální ředitel Hamé Martin Štrupl bude prodávat zboží ze slev, (vlastně to nejhbusnější zboží, které se nedá ani ztrávit) za nehorázné ceny s marží tak velkou, jako by to bylo super zboží, aby potom mohl slevit 80% a měl ještě obrovský zisk po slevě
2.2. | 16:22 vsetula
0
Náhlasit nevhodný komentář
Prosně zase debata o ničem !!!
2.2. | 16:16 vsetula
1
Náhlasit nevhodný komentář
Některé zboží je i ve slevě předražené !!! Nemluvě o rabatech prodejců na některém zboží !!! Jinak by nemohla být například u některého zboží - AKCE sleva 50% !!! Prodejce na takto zlevněném zboží totiž stále vydělává !!!
2.2. | 16:05 jarda-111
1
Náhlasit nevhodný komentář
Staršího člověka propustí z práce, skončí mu podpora nikde ho kůli věku nechtějí zaměstnat a stát mu pomahá částkou 3410 Kč na měsíc. Se divím, že kupuje ve slevách.
2.2. | 14:26 maxfox
4
Náhlasit nevhodný komentář
99% spotřebního zboží nakupuji na internetu.I přes cenu dopravy (kolikrát nebývá i žádná) to vychází levněji než v kamenných obchodech.A pravdomluvka má pravdu.Vše je jenom o penězích a kdyby kupní síla populace byla vyšší,tak by si mohli kupovat kvalitnější zboží bez údajných slev.
2.2. | 14:18 maxfox
5
Náhlasit nevhodný komentář
Ale vždyť ty slevy vůbec nejsou žádné slevy.Původní cena je silně nadsazená a sleva je běžná cena na trhu.Nebo to řeší gramáží.Méně výrobku za stejnou cenu.Naopak na avízovaných slevách si supermarkety mastí kapsy.
2.2. | 10:07 lvice1951
0
Náhlasit nevhodný komentář
neni vsechno zbozi spatne ktere je ve sleve ale treba za mesic prochazi trvanlivost a to jde.Proc by lidi nemeli nekde usetrit zbozi je predrazene,kdyz udelaji slevu jeste na tom vydelaji.bylo by dobre aby polovicni podil na zbozi meli vyrobci a to neni!!!