Aktualizováno 12.1. 2018 22:10
Prezidentské volby

První den voleb: Zemana napadla aktivistka, volili všichni kandidáti

Zdroj: TV Nova

První den přímé volby prezidenta v Česku po osmi hodinách ve 22:00 skončil. Provázel jej podle očekávání vysoký zájem voličů. Hlasovat jich přišlo podle odhadu volebních komisařů kolem dvou pětin. Zbývající budou mít příležitost ještě v sobotu. Páteční hlasování poznamenal především pokus o útok na prezidenta Zemana.

První den prezidentských voleb ovlivnil nečekaný incident. Když prezident Miloš Zeman přišel do volební místnosti, přiběhla k němu známá aktivistka, sundala si košili a na těle měla anglicky napsáno "Zeman, Putinova d*vka". To samé i skandovala. Ochranka okamžitě ženu srazila na zem a prezidenta odvedla pryč.

 

Prezident Zeman po chvíli odvolil. Po hlasování uvedl, že je poctěn, že jej napadla stejná skupina, která v minulosti zaútočila i na papeže, ukrajinská skupina Femen. Ta se k útoku přihlásila. Před českým prezidentem se svlékla aktivistka s angolskými kořeny Anželina Diašová.

 

První den voleb jsme sledovali on-line:

 

Většina ostatních kandidátů postupně útok odsoudila. Marek Hilšer, který obdobně protestoval na Úřadu vlády proti ruské anexi Krymu, napsal, že to do volebních místností nepatří. Reakce kandidátů a dalších politiků najdete ZDE.

 

Reportáž TV Nova o napadení Zemana:

 

Všech devět kandidátů na prezidenta odvolilo už první den. Posledním z nich byl Jiří Hynek, který k volebním urnám přišel krátce před 17. hodinou.

 

Volby provází vysoká volební účast. Podle ČTK přišla v některých větších městech v pátek odpoledne už čtvrtina oprávněných voličů. Počet voličských průkazů, které v uplynulých týdnech vydaly, se oproti situaci před pěti lety až ztrojnásobil. Minule k volbám dorazil v obou kolech okolo 60 % voličů.

 

Reportáž o začátku voleb:

 

Češi mají dva dny na to, aby vybrali, kdo stráví příštích pět let na Pražském hradě. V pátek mohou hlasovat od 14 do 22 hodin, v sobotu potom od 8 do 14 hodin. Volit může každý, komu bude nejpozději v sobotu 18 let.

 

Pokud některý z kandidátů získá v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, stane se prezidentem. Pokud ne, postoupí dva neúspěšnější kandidáti do druhého kola, které bude za dva týdny.

 

Tři kandidáti získali nominaci od občanů, přes 50 tisíc podpisů nasbírali Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. Tři kandidáty nominovali senátoři - Pavla Fischera, Marka Hilšera a Mirka Topolánka. Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Petr Hannig získali nominaci od poslanců.

 

Podívejte se, co Miloš Zeman řekl po odvolení:

 

Na poslední chvíli zasáhl volby velký skandál. Na internetu, a také v Ostravě v poštovních schránkách, se objevil leták, který voliče Miloše Zemana informoval, že nemají chodit volit v prvním kole, protože současný prezident automaticky postupuje do druhého kola. Případ už šetří policie. Více ZDE.

 

 

K volbám je nutné přijít s platným dokladem totožnosti, občanským průkazem nebo cestovním pasem. Lístky není nezbytně nutné nosit s sebou, ve volební místnosti lze dostat náhradní. Po ověření totožnosti dostane volič od komise prázdnou obálku, do které za plentou vloží hlasovací lístek kandidáta, kterého chce volit. Obálku pak vhodí do urny.

 

Podle politologů byla v pátek stále ještě pětina voličů nerozhodnutá, koho bude volit. Na vině byla mdlá volební kampaň."Volby jsou o tom, jestli na Hradě zůstane Miloš Zeman, nebo bude vystřídán," uvedl pro TV Nova politolog Jan Hercman.

 

Před polednem finišovala příprava volebních místností, více v reportáži:

vbo TN.cz

Anketa

Jak jste spokojeni s výsledkem vašeho kandidáta?

Hlasovalo 34192 lidí.