Volby

Na volbu prezidenta přišlo 61 stížností, vadí kampaň i práce komisí

Nejvyšší správní soud obdržel celkem 61 stížností na prezidentské volby. Termín pro jejich podání uplynul včera. Soud už některé stížnosti odmítl, zbylými se bude v následujících dnech zabývat volební senát Nejvyššího správního soudu.

Prezidentské volby se konaly 26 a 27. ledna - Jejich výsledek byl ve Sbírce zákonů oficiálně vyhlášen 30. ledna. Od té chvíle mohli občané podávat stížnosti Nejvyššímu správnímu soudu. V úterý odpoledne termín pro podání stížnosti vypršel.

Soud jich obdržel celkem 61. Devět z nich už odmítl anebo se jimi kvůli formálním nedostatkům vůbec nezabýval. O zbylých stížnostech bude rozhodovat volební senát. Výsledky by měly být známy do patnácti dnů - tedy do 21. února.

Návrhy na prověření se podle mluvčí soudu dají rozdělit do tří skupin a to podle toho, v čem stěžovatelé vidí pochybení. První skupinou je vedení volební kampaně a její financování. Další je registrace prezidentských kandidátů s vícenásobnými podpisy zákonodárců anebo práce okrskových komisí při sčítání hlasů.

Související obsah

Muž z Prahy tvrdí, že do urny vhodil vlastnoručně vyrobený hlasovací lístek pro Karla Habsburského, přesto ale komise podle oficiálních výsledků nezjistila žádný neplatný hlas. Stížnosti, které budou po včerejším uplynutí zákonné lhůty doručeny soud odmítne pro opožděnost.

Soud by teoreticky mohl nařídit opakování voleb pokud by zjistil závažné porušení zákona, které mohlo ovlivnit výsledek. Před pěti lety při prezidentských volbách soud řešil celkem 109 stížností, žádné z nich ale nevyhověl.
 

vbo, Klára Pospíšilová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz