Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.4. 2016 21:19
Záhada

Pod zámkem v Lanškrouně vede tajná chodba! K čemu sloužila?

Zdroj: TV Nova

Milovníci záhad upírají pozornost k zámku u Lanškrouna. Vydali se tam odborníci a georadar jim odhalil pod terénem neznámé prostory a nejspíš i chodbu, která by mohla vést až k městu. Existují svědectví, že ještě před 80 lety se jí dalo projít.

Místo před lety proslavila záhada kruhu ve sněhu, ve kterém i v zimě rostla tráva. Ukázalo se, že to způsobil porušený elektrický kabel a plechový kbelík, který na něm pod zemí ležel. Současný nález je ale mnohem tajemnější.

 

Existují údajně svědectví dnešních devadesátníků, kteří jako kluci prošli podzemím z Lanškrouna až na zámek. Už tehdy prý byla tříkilometrová chodba částečně zasypaná. Výlet byl nebezpečný a nečekaně dlouhý. "Několik hodin, nemohli se dostat přes ty závaly, mysleli si, že tam zůstanou," popsala kastelánka Krasava Šerkopová.

 

A to, že chodba opravdu existuje, dokázal i georadar za několik milionů. Zachytil ji v lesním porostu. "Mohl by tam prolézt člověk," poznamenal na místě nálezu badatel Richard Komoň.

 

Jenže prvotní nadšení záhy utlumil displej přístroje. Ukázal totiž, že chodba je zřejmě opravdu zasypaná. Když ale badatelé sestoupili do podzemí zámku, odhalilo zařízení další skryté klenby. "Tady je celá dutá prostora, podobná místnost jako ta, ve které jsme," uvedl badatel Kamil Pokorný.

 

 

Jenže kopnout do země by bylo k ničemu, místnost je podle přístroje zatopená a bude tam nános bláta. Logiku to má. Za války tu sídlila jednotka SS a když zámek opouštěla, nechala prý za sebou spoušť. Měli prokopat místo, kudy tekl kolem zámecké zdi potok a vodu pustit dovnitř. Možná se tady nacisti snažili něco schovat.

 

Speciální technika zámecké podzemí zkoumala poprvé. Na detailní průzkum chybějí miliony. Víc než peníze by ale mohli pomoci další lidé, kteří by si vzpomněli, kudy do podzemí jako děti vlastně vstoupili.
 

Petr Brzek/epa TN.cz

Diskuze

24.4. | 07:30 pater11
0
Náhlasit nevhodný komentář
Co treba k tajnemu odchodu Novoo hiiiii.
23.4. | 23:27 undatra
2
Náhlasit nevhodný komentář
Divím se a divím .Na mnohých hradech a zámcích mají zřetelné,kdysi zazděné vstupy a odpověď kastelána je , no možná je tam chodba , no možná se tam někdy podíváme ,ale teď je priorita nová pokladna .
23.4. | 22:00 allanaldik
1
Náhlasit nevhodný komentář
snad kazdy zamek a hrad meli unikovou podzueni stolu. nebral bych to nijak vazne. tech hledacu objevitelů uz tady bylo a nekteri se presunuli za hranice kde ted hledaj vlak se zlatem a jantaroou komnatu.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme