Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.11. 2017 13:33
neúspěšné vyjednávání

Politická krize v Německu nekončí, předčasné volby Merkelová odmítá

Zdroj: TV Nova

Německá kancléřka Angela Merklová je proti předčasným volbám. Stejně jako německý prezident zastává názor, že i po krachu koaličního vyjednávání mají strany dál hledat kompromisy.

Po neúspěšném jednání o vytvoření koalice konzervativní unie, liberálů a Zelených je na stole scénář, ve kterém by ve vládnutí pokračovala velká koalice křesťanské unie a sociálních demokratů.

 

K CDU Angely Merkelové by se vrátili socialisté Martina Schulze. Přitom pokračování partnerství šéf strany důrazně odmítl hned po volbách. Jenomže bezvýchodnost situace a naléhání kancléřky i prezidenta ho může přimět ke změně názoru.

 

"Od začátku bylo jasné, že bude těžké najít shodu se Zelenými a liberály. Zvlášť když už tři minuty po uzavření volebních místností SPD deklarovala, že vyjednávání o společné vládě nepřipadají v úvahu. Proto teď oceňuji, že prezident pozval lídra SPD k jednacímu stolu, aby se situace někam pohnula," reagovala Angela Merkelová.

 

Socialisté sice do této chvíle dávali od podobného návrhu ruce pryč, to už teď ale nejen široká veřejnost ale i ostatní politici vnímají jako laxsnost.

 

"Drazí přátelé, teď je důležité hlavně to, co je před námi a co od nás lidé očekávají. Lidé si zvolili, takže se stavím proti tomu, aby museli volit znovu, když z jejich volby nejsme schopní učinit závěry,"odmítá Merkelová.

 

Možnost předčasných voleb na nedělním jednání Křesťanskodemokratické unie označila za nesmysl. Ve hře ale zůstává ještě varianta menšinové vlády.
 

KT/klma tn.cz / TV Nova
Reklama