Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.12. 2016 22:08
Stávka pošťáků

Pošťáci se pustili do ministra Chovance, pomoc slíbil premiér

Zdroj: TV Nova

Vánoce bez dárků a přání. Nikdo si něco takového nechce ani představit. Pětina pošťáků ale přitom už v pondělí vstoupí do stávky. Té by mohl zabránit hlavně ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá. Ten ale k problému dva dny odmítal cokoli říct. Navečer poslal pouze vyjádření a odboráře naštval ještě více.

Navýšení platu o 2500 korun, o tolik teď pošťáci bojují. Slíbeno mají zhruba pět set. Česká pošta spadá pod ministerstvo vnitra, a tak všichni čekali na vyjádření ministra Milana Chovance. Ten na vyhrocenou situaci dlouho nereagoval a až v úterý přes své asistenty poslal vyjádření.

 

"Současný management přebíral Českou poštu ve stavu vysoké podinvestovanosti, Tuto situaci vedení postupně napravuje. Do mezd za poslední tři roky uvolnilo přes miliardu korun, což představuje nárůst cca 11 %," napsal Chovanec.

 

"Přidat v průměru 11 procent vypadá velice hezky, ale je to jenom v průměru. U některých řidičů to bylo třeba jen jedno procento," zlobí se předseda stávkového výboru Evžen Dvorský. Na některých pozicích to dělá jen asi 90 korun hrubého. V minulosti ale nespokojení odboráři s Chovancem už jednali.

 

 

"Na tom setkání se zavázal, že s odbory bude komunikovat, že nás bude dokonce zvát. A mám takový dojem, že už je rok pryč a žádná schůzka se neodehrála. V Poštovních novinách píše, že je to jeho srdeční záležitost a jak on soucítí s pošťáky. Tak zatím v těchto dnech nepodniká vůbec nic k tomu, aby se ta situace narovnala," dodal Dvorský.

 

A tak pošťáci své žádosti o navýšení platů nasměrovali nejvýše, na předsedu vlády Bohuslava Sobotku. Odboráři se sami pokoušeli s premiérem celou situaci vyřešit dříve, než vyhlásili stávku. Před dvěma týdny mu zaslali email, dodnes se odpovědi nedočkali. Díky tlaku médií se ledy prolomily a Bohuslav Sobotka začal stížnosti zaměstnanců pošty řešit.

 

 

"Já se vůbec nedivím zaměstnancům České pošty, že nejsou spokojeni. Řada z nich je přetížena, nesouhlasí s tím, jak funguje Česká pošta. Chci slyšet názory vedení České pošty, budu se zajímat především o pracovní podmínky, protože ta situace není jednoduchá," slíbil Sobotka.

 

V pátek by se premiér spolu s ministrem Chovancem měli sejít jak s odboráři, tak s vedením České pošty. Podle něj jsou požadavky menších odborových organizací zcela mimo ekonomickou realitu a stávka je nezákonná. Až po páteční schůzce všech stran ale bude jasné, zda 6000 zaměstnanců pošty už v pondělí opravdu vstoupí do stávky.

vbo, Nikol Kudrnáčová TN.cz