Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.12. 2016 22:08
Stávka pošťáků

Pošťáci se pustili do ministra Chovance, pomoc slíbil premiér

Zdroj: TV Nova

Vánoce bez dárků a přání. Nikdo si něco takového nechce ani představit. Pětina pošťáků ale přitom už v pondělí vstoupí do stávky. Té by mohl zabránit hlavně ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá. Ten ale k problému dva dny odmítal cokoli říct. Navečer poslal pouze vyjádření a odboráře naštval ještě více.

Navýšení platu o 2500 korun, o tolik teď pošťáci bojují. Slíbeno mají zhruba pět set. Česká pošta spadá pod ministerstvo vnitra, a tak všichni čekali na vyjádření ministra Milana Chovance. Ten na vyhrocenou situaci dlouho nereagoval a až v úterý přes své asistenty poslal vyjádření.

 

"Současný management přebíral Českou poštu ve stavu vysoké podinvestovanosti, Tuto situaci vedení postupně napravuje. Do mezd za poslední tři roky uvolnilo přes miliardu korun, což představuje nárůst cca 11 %," napsal Chovanec.

 

"Přidat v průměru 11 procent vypadá velice hezky, ale je to jenom v průměru. U některých řidičů to bylo třeba jen jedno procento," zlobí se předseda stávkového výboru Evžen Dvorský. Na některých pozicích to dělá jen asi 90 korun hrubého. V minulosti ale nespokojení odboráři s Chovancem už jednali.

 

 

"Na tom setkání se zavázal, že s odbory bude komunikovat, že nás bude dokonce zvát. A mám takový dojem, že už je rok pryč a žádná schůzka se neodehrála. V Poštovních novinách píše, že je to jeho srdeční záležitost a jak on soucítí s pošťáky. Tak zatím v těchto dnech nepodniká vůbec nic k tomu, aby se ta situace narovnala," dodal Dvorský.

 

A tak pošťáci své žádosti o navýšení platů nasměrovali nejvýše, na předsedu vlády Bohuslava Sobotku. Odboráři se sami pokoušeli s premiérem celou situaci vyřešit dříve, než vyhlásili stávku. Před dvěma týdny mu zaslali email, dodnes se odpovědi nedočkali. Díky tlaku médií se ledy prolomily a Bohuslav Sobotka začal stížnosti zaměstnanců pošty řešit.

 

 

"Já se vůbec nedivím zaměstnancům České pošty, že nejsou spokojeni. Řada z nich je přetížena, nesouhlasí s tím, jak funguje Česká pošta. Chci slyšet názory vedení České pošty, budu se zajímat především o pracovní podmínky, protože ta situace není jednoduchá," slíbil Sobotka.

 

V pátek by se premiér spolu s ministrem Chovancem měli sejít jak s odboráři, tak s vedením České pošty. Podle něj jsou požadavky menších odborových organizací zcela mimo ekonomickou realitu a stávka je nezákonná. Až po páteční schůzce všech stran ale bude jasné, zda 6000 zaměstnanců pošty už v pondělí opravdu vstoupí do stávky.

vbo, Nikol Kudrnáčová TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.12. | 20:53 bozemis
7
U Aholdu to šlo? Tak to půjde u jiných firem!!!Buď všichni nebo nikdo!!! zmr..
13.12. | 22:15 Ukradeny Trotl
-2
@yjy: Systém určuje pravidla. Kdo určuje to co může systém? Přemýšléjte. A nebo ...
14.12. | 16:38 Benito Juarez
2
Náhlasit nevhodný komentář
Management České pošty tvrdí,že hrozba stávky před vánočními svátky je rána mačetou přes ledviny. Zrovna včera ČRo říkal, že menšinové pošťácké odbory ve VB budou o vánočních svátcích stávkovat.
14.12. | 11:13 vosibert
5
Náhlasit nevhodný komentář
Poslanci , senátoři si přidají 7000 a víc každým rokem.Kolik to bylo minulém roce? a na pošťáky nejsou peníze.!!!
14.12. | 10:22 Stanislav Procházka
1
Náhlasit nevhodný komentář
Včera jsem byl zase na poště v Karlíně.Čekal jsem na vyzvednutí 6 x doporučenou zásilku kterou mi doručovatelka NEDORUČILA na výzvu vždy jen dopsala nepobráno.Čekal jsem 24 min. to jsem si pak dovolil ještě podat dopis,byl jsem přeřazen na jinou přepážku a zaplatil za dopis 37 Kč.Plat za co berou?
14.12. | 00:19 zookee
6
Náhlasit nevhodný komentář
Je zajímavé, že balík z USA mi vždicky dojde 3x rychleji, než balík v česku
13.12. | 22:15 Ukradeny Trotl
-2
Náhlasit nevhodný komentář
@yjy: Systém určuje pravidla. Kdo určuje to co může systém? Přemýšléjte. A nebo si myslíte, že by jste se jako manager vzdal dobrovolně výhod? Pošťáků je plno, managerů několik. Proč si myslí, že to za ně vydupou odbory? Kdo vydírá koho? A kdo na to nakonec doplatí?
13.12. | 22:07 Jiri Voves
7
Náhlasit nevhodný komentář
Tak Chovanec,ten vám tak pomůže do hrobu :-)
13.12. | 21:51 yjy
6
Náhlasit nevhodný komentář
Docela by mne zajímaly roční příjmy menedžmentů České státní počty z resortu chovance ústavu, kde vzaly a kolik daly na Český fotbalový pohár jako hlavní sponzoři.. Počťačky na to musí "vypodnikávat" po domech prodejem preservatývů a jejich zkoušením a Počtovních půček..
13.12. | 21:48 bimbi20
3
Náhlasit nevhodný komentář
Kámoška dělá na poště,pondělí až soboty,někdy i 12 hodin,musí prodávat losy,uzavírat kontokorenty,půjčky,pojištění,prodávat produkty České pošty.Bez tohoto doplňkového prodeje bere 12 500 čistého.S produkty 14 000 až 15 000 Kč čistého.Má vyšší odbornou školu.Nikde jí víc s tímto vzděláním nenabídnou
13.12. | 21:36 sousecz
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Vždyť je nikdo nenutí tam pracovat. Každý má právo výběru. Jsem nespokojený sháním jiné zaměstnání.
13.12. | 21:19 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud vezmu v úvahu kvalitu práce naší pošty, tak jsou pošťáci již dnes velice přepláceni!!