Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.5. 2015 21:09
Válka o tablety

Revoluce ve školství? Plán zavést do škol tablety rozděluje veřejnost

Zdroj: TV Nova

Zavést nebo nezavést tablety do škol? Tak zní takřka shakespearovská otázka. Nápad ministra školství Marcela Chládka vybavit školy povinně tablety okamžitě rozpoutal bouřlivé debaty.

Odpůrci a zastánci plánu se však shodují v jedné věci: nejdříve se děti musejí naučit číst a psát, teprve pak mohou začít pracovat s dotykovými displeji. Odpůrci jsou ovšem přesvědčeni, že do prvních tříd tablety nepatří. Zastánci plánu ale argumentují studií o přínosu práce s tabletem v oblasti vzdělávání.

 

"Nám se tento věk zdá předčasný, myslíme si, že první třída je o tom naučit dítě číst a psát," řekla televizi Nova Jana Jochová-Trlicová, místopředsedkyně výboru na obranu rodičovských práv.

 

Byť psát na dotykovém displeji se děti naučí rychleji než rukou, měly by se umět podepsat. Navíc se psaním na papír učí schematickému myšlení. I rodiče prvňáčků jsou k návrhu zdrženliví, byť ho jejich ratolesti vesměs vítají.

 

"Spíš se domnívám, že to je účelová záležitost, která spíše pomůže nějaké firmě, která dostane nějakou velkou zakázku," tvrdí vedoucí komunikace neziskové organizace EduIn Bob Kartous.

 

 

Ministr školství Marcel Chládek tvrdí, že chce nechat na školách, zda se rozhodnou právě pro tablety nebo pro jiné interaktivní pomůcky. Zavádět je prý nikdo nenutí.

 

"Čím se vybaví, záleží na konkrétní škole, konkrétním řediteli a konkrétním učiteli," brání se ministr Chládek.

 

 

Nadšení z nové techniky ve školách často krotí sami ředitelé škol. Tablety ve školách sice vítají, nicméně je nepovažují za všespásu. Jako doplněk k okořenění a zpestření výuky si tablety dovedou představit. Nejprve však na ně musí sehnat peníze.

 

ČTĚTE TAKÉ:

UPGRADE: Ovládejte svou domácnost přes tablet!

Žáci natočili na tablet, jak si představují školu za deset let

Zeman zahájil školní rok. Rodiče by vám měli koupit tablety, řekl

vbo, Bára Divišová tn.cz / TV Nova

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

22.5. | 21:22 novatn
15
nezavrhuji elektroniku, elektronika je dobrá věc, dají se hrát výukové hry, ...
23.5. | 08:34 batchman
0
dnesni decka se bez smartphonu ani nevyserou, dejte jim tablety do skol a je tu ...
3.11. | 18:57 Roman Kratochvíl
0
Náhlasit nevhodný komentář
UЯƎƧ NA DĚTI, ŠAK SI ANI NEUTŘOU ႨƎႧଧԀ PAK...
23.5. | 21:40 petrik17pavel
1
Náhlasit nevhodný komentář
Dále nejde jenom o hardware ale co s nakoupeným softwarem? To se bude nanovo investovat? Dle mého názoru jde jenom o další kšeft pro nějakou firmu.
23.5. | 21:33 petrik17pavel
1
Náhlasit nevhodný komentář
Na základních školách se do výpočetní techniky vrážejí neskonalé velké peníze. O počítačových učebnách ani nemluvím. Udělejte audit na školách a pák investujte do tabletu. Co bude s současnými PC do kterých se vrážejí miliony korun. Jde o bezhlavou , kdo vůbec nemá představu co je na školách.
23.5. | 13:37 Milan Brejcha
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jen jim nařiďte tablety, ať mají děti co krást !!
23.5. | 11:00 asfre
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nejdříve je nutné děti naučit používat svůj mozek,psát,číst,počítat.Dnešní generaci chybí základní dovedností jako je pravopis,kupecké počty,logické myšlení.Nemůžeme u sebe stále nosit tablet nebo kalkulačku.Poté teprve jim dát ve škole k dispozici elektroniku, které mají doma určitě dost.
23.5. | 09:35 haha33
0
Náhlasit nevhodný komentář
umí každý, ale že to každý prostě nepotřebuje. I debil se naučí používat počítač a chytrý telefon- tak z těch dětí dělejme větší debily :-))) Chládek není normální- jeden z nejhorších ministrů... do škol ať si narve tablety a pro hloupé a nezvladatelné- asistenty, ale ať si je platí ze svých kapes.
23.5. | 09:31 haha33
1
Náhlasit nevhodný komentář
pomíjím znalosti našich děti- je to zoufalé. Ale k těm mobilů a tabletům- kromě toho že si nezavážou ani tkyničky, nepznají hodiny, tak mají obrovský pocit své geniálnosti. Tuhle mi vnučka řekla, že je chytřejší než já. Důvod? Umí prý stáhnou programy a udržuje si FB :-))) Nevysvětlila jsem jí že...
23.5. | 08:34 batchman
0
Náhlasit nevhodný komentář
dnesni decka se bez smartphonu ani nevyserou, dejte jim tablety do skol a je tu dalsi generace magoru co jen cumi na display kamkoli jdou.
23.5. | 06:57 nemam jmeno
1
Náhlasit nevhodný komentář
Žádný tablety,ba co víc ještě bych jim na ty školy namontil rušičky signalu aby smradi netahali moudra z Googlu,ale pěkně z hlaviček makoviček.
22.5. | 22:16 bozemis
9
Náhlasit nevhodný komentář
Bílej tablet zaplatí , černý dostane zadarmo.
Obchodní sdělení

Bohemia Apple