Koronavirus

Tabletky od Pfizeru fungují proti omikronu. Česká vláda je chce taky

Tabletky od Pfizeru fungují proti omikronu. Česká vláda je chce taky
Zdroj: Profimedia

Tablety s názvem Paxlovid od společnosti Pfizer fungují proti omikronu. Účinnost antivirotika potvrdily tři různé testy. Vláda už dříve tvrdila, že hodlá objednat 50 tisíc dávek. V Česku zatím nejsou.

Na omikron jsou účinná antivirotika zvaná Paxlovid od společnosti Pfizer. Firma tento týden oznámila, že tableta prokázala účinnost ve třech různých testech.

"Paxlovid snížil u vysoce rizikových pacientů risk hospitalizace či smrti ve srovnání s placebem o 90 procent. Musel ale být podán do pěti dnů od začátku symptomů," uvedl šéf výzkumu farmaceutického koncernu Mikael Dolsten. "Data ukazují, že tablety mohou být důležitým a efektivním nástrojem v pokračujícím boji proti devastujícímu viru a jeho variantám včetně omikronu," dodal.

Paxlovid je kombinací antivirotik nirmatrelvir a ritonavir. Pacient musí brát dvakrát denně dvě tablety nirmatrelviru a jednu ritonaviru. Pobírat je musí pět dnů za sebou.

Související obsah

O antivirotikum má zájem i Česko. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už dříve řekl, že objedná 50 tisíc dávek. Do Česka ale zatím paxlovid nepřišel.

Důvodem mohou být i problémy na straně Pfizeru. Podle deníku Daily Mail totiž společnost narazila na nečekanou potíž. Nedokáže totiž vyrobit dostatek tablet, aby se dostalo na celý svět.

Česko se tedy nejspíše bude muset spoléhat na molnupiravir od společnosti Merck. Ta svých léků dokáže vyrobit více. Jejich účinnost proti viru je ale o hodně nižší. Pravděpodobnost hospitalizace a úmrtí totiž snižuje jen o 30 procent.

Právě na antiviroticích má ale léčení koronaviru být postaveno. Jako prevence proti omikronu totiž nefungují monoklonální protilátky. Nejúčinnější je ale podle vědců stále očkování.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz