Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 3. 2016
změna ve vyhlášce

Řidiči pozor! Na 'kruháčích' platí nová pravidla dávání přednosti

kruhový objezd
Zdroj: Mediafax
Kruhový objezd (ilustrační foto)

Od nového roku platí nová pravidla v dávání přednosti na kruhových objezdech, málokdo o tom ale ví. Nenápadná změna v zákoně totiž zásadně mění to, co platilo doposud. Na kruháku, kde není přednost v jízdě upravena dopravní značkou, platí přednost zprava.

Doposud platilo, že auta jedoucí po kruhovém objezdu měla vždy přednost před těmi, která na objezd teprve vjížděla. Jiná situace ani nastat nemohla, každý kruhový objezd totiž musel být povinně označen dvojicí značek umístěných na jednom sloupku, a to příkazovou značkou 'Kruhový objezd' a současně značkou upravující přednost 'Dej přednost v jízdě' nebo 'Stůj, dej přednost v jízdě'.

 

Nová vyhláška ale umožňuje, aby byl rondel označen jen značkou 'Kruhový objezd', která pouze přikazuje jet po křižovatce (objezdu) ve směru šipek, ale nedává řidičům jedoucím po kruháku přednost před ostatními auty. Tu zaručuje teprve kombinace se značkou upravující přednost, která ale od letoška není povinná.

 

 

Co z toho vyplývá?

 

Pokud bude kruhový objezd označen pouze značkou 'Kruhový objezd', musí dát řidiči jedoucí po kruháku přednost v jízdě vozidlům přijíždějícím zprava, tedy těm, která na objezd teprve vjíždí. Takových objezdů je sice v Česku minimum, vzniká ale množství nových, které nemají povinnost upravovat přednost v jízdě značkami.

 

Je ve vašem okolí kruhový objezd, který je označen pouze značkou 'Kruhový objezd', tedy bez značky upravující přednost v jízdě? Napište nám na email zpravy@nova.cz nebo na náš Facebook.


Kruhový objezd - značka
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Pokud je u objezdu pouze značka 'Kruhový objezd' (vlevo), musíte dát přednost zprava, tedy autům vjíždějícím na objezd. Pokud je 'Kruhový objezd' doplněn značkou upravující přednost (vpravo), máte přednost před auty, které vjíždějí na kruhový objezd

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: Při bouračce jí uvízl v kapotě pětimetrový strom, jezdila s ním dál po městě!

Skandální VIDEO válcuje internet: Dopravní policista poslal k zemi drobnou řidičku

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.3. | 06:32 nemam jmeno
175
Ten kdo tohle vymyslel,má vůbec řidičák?Ví vůbec jak kruháč,nebo automobilová ...
19.3. | 07:51 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-50
Tup@ni, pičuujete, kvičíte a hýkáte krásně, ale jde jen o sjednocení npravidel ...
14.3. | 15:02 berny69
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ha....Ha......
5.3. | 20:39 Taenia Saginata
0
Náhlasit nevhodný komentář
Co je to fujovinu???
3.12. | 08:22 Fan Li
2
Náhlasit nevhodný komentář
Je vidět že tupci na ministerstvu dopravy nezahálí, takovou kravinu může stvořit jenom hlupák z ministerským platem. jen tak dál ty penízky si musíte zasloužit i když místo kvalitních zákonů tvoříte paskvily.
16.10. | 18:47 Rastislav Vavrek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ak som to dobre pochopil ... ked idem po kruhaci tak musim davat pozor aby mi tam niekto nevletel lebo ako mam ja vidiet z jeho strany ked on prichadza na kruhac ake tam ma znacky...
25.3. | 00:48 Oldřich Vosyka
9
Náhlasit nevhodný komentář
Lži! Lži! Lžoi, proboha kdy to Nova odstraní a nebude propagovat nesmysly a lhát lidem, to má za blbce toho svého redaktora který se probudil v blázinci??????? -diskutující jsou stejně tupí jako redaktor a věří všemu co se napíše. Sakra jděte se učit do autoškoly staré věci 50 let,
24.3. | 20:05 kacipavel
7
Náhlasit nevhodný komentář
Tenhle paskvil vzešel z …MD ..a ta banda ..budižkničemu a lehkoživků ..neví jak jezdit , (mají své řidiče ) a tak podepíší i tu největší píčovinu pod sluncem , hlavně že zase vyhověli EU ..Ti naši anální služebníci !!! !!
23.3. | 15:06 Jiří Sataba
5
Náhlasit nevhodný komentář
Zde je dobře rozpoznatelných 200 hňupů na jednom místě - a kdo by řekl že je to zrovna sněmovna
22.3. | 19:28 Hana Přibylová
19
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo tuto blbost vymyslel. Asi máme málo dopravních nehod. To co klapalo se zruší a zavede pěkný nesmysl. Při přednosti zprava, může zůstat objezd celý neprůjezdný.
22.3. | 18:25 kruhaac
7
Náhlasit nevhodný komentář
Zákon opět vyhrává nad zdravím rozumem. Spousta moudrých zde v diskuzi tvrdí, že toto pravidlo platí již od roku 2005/06. Avšak neřeší plošný problém tématu tzn. bude to opravdu v prospěch? V místech kde jse pohybuji denně žádný kruhový objezd s předností z prava není. Co bude následovat po změně?
22.3. | 14:37 Joko
1
Náhlasit nevhodný komentář
Zprzněná značka ! Při příjezdu na kr. objezd s touto značkou ,musím dát přednost vozidlu jedoucím po kr. objezdu !!! Když budu na "kruháči" já ,tak mi ten co na něj přijíždí musí dát přednost taky ,nebo ne??Příkazová značka se jinak nedá vyložit . Znamená DEJ PŘEDNOST !!!!!!!