Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 2. 2015
odhalení aktivistů

Aktivisté tvrdí: Tyhle weby šíří ruskou propagandu! SEZNAM

Rusko
Zdroj: Thinkstockphotos
ilustrační foto

Vojáci i tajné služby už hlasitě varovaly, že jsme ve válce s Ruskem. Zatím nelétají kulky ani nepadají bomby, ale válka jede přesto na plné obrátky. Kde? Na "českém" internetu. Jak? Slovy. Stejná situace je i na Slovensku, a tak si tamní učitel a aktivista dal práci a sestavil seznam českých a slovenských webů, které tu šíří čistou ruskou propagandu.

Aktivista a středoškolský učitel Juraj Smatana se původně o ruskou válečnou propagandu vůbec nezajímal. S kolegy provozuje portál ekoforum.sk, kde hromadně zveřejňují nejrůznější petice. Před rokem je jedna ze čtenářek upozornila na petici proti tzv. "juvenilní justici". Tímto termínem konspirátoři označují zákony a postupy úřadů, které údajně odebírají děti rodinám, aby je mohly získat homosexuální páry.

 

Seznam českých a slovenských webů, které šíří ruskou propagandu

 

Když po termínu "juvenilní justice" začal aktivista Smatana pátrat, objevil pro sebe dosud netušený svět podivných anonymních stránek, které si hrají na svobodná média a zahlcují náš informační prostor širokou škálou konspiračních teorií a nesmyslů. "Na jedné straně byly anonymní, na druhé straně publikovaly články s podobným obsahem. Některé se věnovaly juvenilní justici, jiné dalším konspiračním teoriím. Rusko v nich bylo vykreslované jako duchovní krajina a Západ naopak jako rozvrácená společnost. Zdálo se mi to zvláštní, protože Rusko je ve skutečnosti státem, který má nejvyšší míru potratů, vyšší rozvodovost, vyšší kriminalitu, alkoholismus a naopak nižší střední délku života než západní Evropa," vysvětlil Juraj Smatana.

 

 

 

Nakonec se na českém a slovenském internetu dopátral celkem 42 webů, které volně šíří ruskou propagandu či přímo lži, které mají pohanět zpravidla Evropu, USA a zbytek demokratického světa (Česko a Slovensko nevyjímaje). Podle Smatany jsou tyto webypoměrně zručně vedeny k tomu, aby míchaly pravdivé drobky informací s dezinformacemi a přímo lživými zprávami.

 

Nejsme jediní ve střední Evropě, kde tato válka slov a lží probíhá. "Zmapovali jsme, že tento ´ekosystém´různých konspiračních, protihomosexuálních, protizápadních a proruských webů frčí na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Bulharsku," říká aktivista Smatana. Když v těchto zemích požádali kolegy aktivisty, aby se podívali po podobných stránkách, zjistili zajímavou věc. "Mnohé dezinformační zprávy byly jako přes kopírák," uvedl aktivista s tím, že výrazně méně se takových webů dopočítal třeba v Polsku. A v Rakousku podle něj prakticky neexistují. "Podle mě to není náhoda. V našich zemích stále není ujasněný vztah k západu a lidé se názorově dělí podle postojů k Rusku nebo ke komunistickému režimu. Poláci kvůli svojí historii vidí v Rusku spíše problém než řešení," odhaduje Smatana.

 

 

Má jasný názor odkud a proč se proruské propaganda bere. "Ocitli jsme se v zájmové sféře ruské vojenské propagandy. Je ale docela dobře možné, že ne všichni, kteří ty stránky provozují, o tom vůbec tuší," domnívá se Juraj Smatana.

tn.cz / David Garkisch