Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 2. 2015
odhalení aktivistů

Aktivisté tvrdí: Tyhle weby šíří ruskou propagandu! SEZNAM

Rusko
Zdroj: Thinkstockphotos
ilustrační foto

Vojáci i tajné služby už hlasitě varovaly, že jsme ve válce s Ruskem. Zatím nelétají kulky ani nepadají bomby, ale válka jede přesto na plné obrátky. Kde? Na "českém" internetu. Jak? Slovy. Stejná situace je i na Slovensku, a tak si tamní učitel a aktivista dal práci a sestavil seznam českých a slovenských webů, které tu šíří čistou ruskou propagandu.

Aktivista a středoškolský učitel Juraj Smatana se původně o ruskou válečnou propagandu vůbec nezajímal. S kolegy provozuje portál ekoforum.sk, kde hromadně zveřejňují nejrůznější petice. Před rokem je jedna ze čtenářek upozornila na petici proti tzv. "juvenilní justici". Tímto termínem konspirátoři označují zákony a postupy úřadů, které údajně odebírají děti rodinám, aby je mohly získat homosexuální páry.

 

Seznam českých a slovenských webů, které šíří ruskou propagandu

 

Když po termínu "juvenilní justice" začal aktivista Smatana pátrat, objevil pro sebe dosud netušený svět podivných anonymních stránek, které si hrají na svobodná média a zahlcují náš informační prostor širokou škálou konspiračních teorií a nesmyslů. "Na jedné straně byly anonymní, na druhé straně publikovaly články s podobným obsahem. Některé se věnovaly juvenilní justici, jiné dalším konspiračním teoriím. Rusko v nich bylo vykreslované jako duchovní krajina a Západ naopak jako rozvrácená společnost. Zdálo se mi to zvláštní, protože Rusko je ve skutečnosti státem, který má nejvyšší míru potratů, vyšší rozvodovost, vyšší kriminalitu, alkoholismus a naopak nižší střední délku života než západní Evropa," vysvětlil Juraj Smatana.

 

 

 

Nakonec se na českém a slovenském internetu dopátral celkem 42 webů, které volně šíří ruskou propagandu či přímo lži, které mají pohanět zpravidla Evropu, USA a zbytek demokratického světa (Česko a Slovensko nevyjímaje). Podle Smatany jsou tyto webypoměrně zručně vedeny k tomu, aby míchaly pravdivé drobky informací s dezinformacemi a přímo lživými zprávami.

 

Nejsme jediní ve střední Evropě, kde tato válka slov a lží probíhá. "Zmapovali jsme, že tento ´ekosystém´různých konspiračních, protihomosexuálních, protizápadních a proruských webů frčí na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Bulharsku," říká aktivista Smatana. Když v těchto zemích požádali kolegy aktivisty, aby se podívali po podobných stránkách, zjistili zajímavou věc. "Mnohé dezinformační zprávy byly jako přes kopírák," uvedl aktivista s tím, že výrazně méně se takových webů dopočítal třeba v Polsku. A v Rakousku podle něj prakticky neexistují. "Podle mě to není náhoda. V našich zemích stále není ujasněný vztah k západu a lidé se názorově dělí podle postojů k Rusku nebo ke komunistickému režimu. Poláci kvůli svojí historii vidí v Rusku spíše problém než řešení," odhaduje Smatana.

 

 

Má jasný názor odkud a proč se proruské propaganda bere. "Ocitli jsme se v zájmové sféře ruské vojenské propagandy. Je ale docela dobře možné, že ne všichni, kteří ty stránky provozují, o tom vůbec tuší," domnívá se Juraj Smatana.

tn.cz / David Garkisch

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

28.2. | 19:41 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
19
28.2. | 19:31 pan-the: Weby pravdivý, jak komunistická propaganda. Ty jsi ...
28.2. | 20:47 overal
-16
Němcov byl obyčejné korytářské prase kvičící vztekem, že na něj nedostalo místo ...
3.1. | 21:22 Jaroslav Pavelka
1
Náhlasit nevhodný komentář
At hledam jak hledam, tak jsem zadnou Ruskou propadandu, nikde ani mezi prateli nenasel !!!! Jenom pratele potvrdili slova pana prezidenta Zemana, ze nase media jenom lzou !!! Uvedomte si, ze lide nejsou stado ovci !!! Kdo napadl Irak, po lzivem narceni, ze vlastni zbrane hromadneho niceni, USA !!!!
1.3. | 11:49 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-8
Náhlasit nevhodný komentář
1.3. | 11:37 pan-the: Máš to špatně, TheBille, právě jsi sem nakopíroval seznam webů. které šíří ruskou propagandu
1.3. | 06:05 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-13
Náhlasit nevhodný komentář
1.3. | 00:31 petrik17pavel: Je to k nasrání, když už tady může primitivní tupá piča jako ty akorát pičovat, kvičet a hýkat, viď?
1.3. | 00:31 petrik17pavel
8
Náhlasit nevhodný komentář
Ten pičmunďák meln,nebo uz nerejeme atd. tiscíce niku pod stejným autorem dosáhne toho,že lide přestanou zde psát a to prase zůstane nakonec ,samo. Pak si může dávat +++ sám a hýkat, pičovat kolik je mu libo, před se má z toho takovou radost.
28.2. | 22:09 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-16
Náhlasit nevhodný komentář
28.2. | 22:06 golemzkyjova: Pokud mě tam posílá nevzdělaná primitivní tupá piča jako ty, tak je to pro mě jako Řád Bílého lva. Mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pičovat, kvičet a hýkat na netu a to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou ...
28.2. | 22:09 bogorovnyj
19
Náhlasit nevhodný komentář
Tak už se pomalu chystejmě, doba fízlování a udavačství přichází. Ten seznam je jak vystřiženej z komunistických indexů za totáče, jen teď je to obráceně v bledě modrým.
28.2. | 22:06 golemzkyjova
7
Náhlasit nevhodný komentář
melme alias zaco vlado tupče,- ty mě ani nezpomalíš , každý ví, že jsi zde jen proto aby tě každý poslal do zadele.......
28.2. | 21:31 vlad-tepes
18
Náhlasit nevhodný komentář
super, tak je zacnem sundavat. uz dlouho jsem zadnej DDoS attack neaplikoval. tentokrat tn.cz dekuji.
28.2. | 20:54 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
14
Náhlasit nevhodný komentář
28.2. | 20:47 overal: Mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pičovat, kvičet a hýkat na netu a to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost.
28.2. | 20:47 overal
-16
Náhlasit nevhodný komentář
Němcov byl obyčejné korytářské prase kvičící vztekem, že na něj nedostalo místo u korýtka! Možná ho zabil, nebo dal zabít, manžel té ženy, protože profesionální vrazi svědky živé nikdy nenechávají!!! Jinak kdyby Putin vraždil všechny své kritiky, musel by nechat vystřílet asi desetinu rusů, takže ...
Obchodní sdělení

Bohemia Apple