Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.3. 2016 22:06
Výsledky jednání

Summit EU: Za každého Syřana v Turecku půjde jeden do Evropy

Zdroj: TV Nova

Uzavření balkánské migrační trasy, navracení nelegálních migrantů zpět do Turecka, lepší ochrana vnějších hranic Evropské unie. To je výsledek včerejšího summitu lídrů zemí evropské osmadvacítky s Tureckem. Finální dohoda ale zatím na stole není. Důvodem jsou hlavně další požadavky turecké vlády.

Dlouhých dvanáct hodin jednali za zavřenými dveřmi vrcholní představitelé zemí unie a Turecka. Na tom, jak vyřešit největší uprchlickou krizi od konce druhé světové války se ale dokázali dohodnout jen částečně.

 

Vzkaz Evropské unie nelegálním migrantům a převaděčům přesto zní jasně: neřízená migrace je u konce, uprchlíci bez nároku na azyl, nejezděte.

 

"Dohodli jsme se, že Turecko bude opětovně přijímat syrské uprchlíky navrácené z řeckých ostrovů s tím, že si budou moct zažádat o azyl v Turecku a že za každého z nich Evropa přijme jednoho uprchlíka přímo z Turecka," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claud Junckner.

 

Vzniku finální dohody, která by na turecké území umožňovala vracet tisíce nelegálních migrantů z Evropy, teď brání hlavně požadavky turecké vlády. Ta chce po Evropské unii dvojnásobek původně dohodnuté částky určené na pomoc migrantům a také to, aby unie vyplácení urychlila. Jednání mají pokračovat 17. března.

 

 

Turecko je pro Evropu v oblasti řešení migrační krize klíčové, a tak se už teď Turci dočkali ze strany evropských lídrů prvních ústupků. "Jsem rád, že se nám podařilo dohodnout na uvolnění vízového režimu, a to nejpozději do konce června," pochvaloval si turecký premiér Ahmet Davutoglu.

 

S návrhem Evropské unie o navracení migrantů do Turecka ale nesouhlasí zástupci OSN, podle nichž by dohoda mohla porušovat mezinárodní právo.

 

Čeští politici se nedokázali shodnout ani na tom, zda byl summit úspěšný. Nejvíce se diskutovalo nad požadavkem Turecka, které chce zavést princip jeden za jednoho - to by znamenalo, že by i Česká republika přijímala migranty přímo z Turecka.

 

 

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je to způsob, jak zastavit migrační proud na balkánské trase. Dohody také podle něj znamenají to, že pašeráci lidí přijdou kšefty. "Je potřeba začít vracet uprchlíky z Řecka do Turecka. Jakmile se vrátí první tisíc, pět tisíc, deset tisíc uprchlíků z Řecka do Turecka, tak samozřejmě ten byznys skončí," soudí Sobotka.

 

Naopak šéfové KDU-ČSL i TOP 09 si myslí, že jednání jsou teprve v polovině. "Jednat se musí dál a zároveň se musíme připravit na to, že k dohodě s Tureckem nedojde," prohlásil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Já si myslím, že jsme v poločase. Dohoda s Tureckem je samozřejmě důležitá, ale byl bych rád, kdyby Evropa měla jiné záložní plány," souhlasí s ním předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

 

Zbytek opozice se obává dalších kvót. "Pro nás je velký problém oživování kvót a také se bojíme, že nedohlédneme, na co by se měly členské státy Evropské unie skládat v případě Turecka," uvedl Jiří Dolejš z KSČM. "Pan premiér přijel ze summitu, že se nic neděje, že žádné kvóty nebudou, něco takového se ale chystá. Z výsledku summitu radost nemám," sdělil předseda ODS Petr Fiala.

 

A souhlasí s nimi i Marek Černoch z hnutí Úsvit-Národní koalice. "Členské státy tam jely s nějakým požadavkem, Turecko jim to všechno smetlo ze stolu. Z mého pohledu je to vydírání a Turecko si bere Evropu jako rukojmí," kritizoval summit.

 

Do Řecka už letos dorazilo přes 130 tisíc migrantů, tedy sedm krát více než v minulém roce za stejné období. Na 37 000 běženců pak stále zůstává na řeckém území.
 

TN.cz Petra Matýsková / Nikol Kudrnáčová