Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.3. 2016 22:06
Výsledky jednání

Summit EU: Za každého Syřana v Turecku půjde jeden do Evropy

Zdroj: TV Nova

Uzavření balkánské migrační trasy, navracení nelegálních migrantů zpět do Turecka, lepší ochrana vnějších hranic Evropské unie. To je výsledek včerejšího summitu lídrů zemí evropské osmadvacítky s Tureckem. Finální dohoda ale zatím na stole není. Důvodem jsou hlavně další požadavky turecké vlády.

Dlouhých dvanáct hodin jednali za zavřenými dveřmi vrcholní představitelé zemí unie a Turecka. Na tom, jak vyřešit největší uprchlickou krizi od konce druhé světové války se ale dokázali dohodnout jen částečně.

 

Vzkaz Evropské unie nelegálním migrantům a převaděčům přesto zní jasně: neřízená migrace je u konce, uprchlíci bez nároku na azyl, nejezděte.

 

"Dohodli jsme se, že Turecko bude opětovně přijímat syrské uprchlíky navrácené z řeckých ostrovů s tím, že si budou moct zažádat o azyl v Turecku a že za každého z nich Evropa přijme jednoho uprchlíka přímo z Turecka," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claud Junckner.

 

Vzniku finální dohody, která by na turecké území umožňovala vracet tisíce nelegálních migrantů z Evropy, teď brání hlavně požadavky turecké vlády. Ta chce po Evropské unii dvojnásobek původně dohodnuté částky určené na pomoc migrantům a také to, aby unie vyplácení urychlila. Jednání mají pokračovat 17. března.

 

 

Turecko je pro Evropu v oblasti řešení migrační krize klíčové, a tak se už teď Turci dočkali ze strany evropských lídrů prvních ústupků. "Jsem rád, že se nám podařilo dohodnout na uvolnění vízového režimu, a to nejpozději do konce června," pochvaloval si turecký premiér Ahmet Davutoglu.

 

S návrhem Evropské unie o navracení migrantů do Turecka ale nesouhlasí zástupci OSN, podle nichž by dohoda mohla porušovat mezinárodní právo.

 

Čeští politici se nedokázali shodnout ani na tom, zda byl summit úspěšný. Nejvíce se diskutovalo nad požadavkem Turecka, které chce zavést princip jeden za jednoho - to by znamenalo, že by i Česká republika přijímala migranty přímo z Turecka.

 

 

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je to způsob, jak zastavit migrační proud na balkánské trase. Dohody také podle něj znamenají to, že pašeráci lidí přijdou kšefty. "Je potřeba začít vracet uprchlíky z Řecka do Turecka. Jakmile se vrátí první tisíc, pět tisíc, deset tisíc uprchlíků z Řecka do Turecka, tak samozřejmě ten byznys skončí," soudí Sobotka.

 

Naopak šéfové KDU-ČSL i TOP 09 si myslí, že jednání jsou teprve v polovině. "Jednat se musí dál a zároveň se musíme připravit na to, že k dohodě s Tureckem nedojde," prohlásil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Já si myslím, že jsme v poločase. Dohoda s Tureckem je samozřejmě důležitá, ale byl bych rád, kdyby Evropa měla jiné záložní plány," souhlasí s ním předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

 

Zbytek opozice se obává dalších kvót. "Pro nás je velký problém oživování kvót a také se bojíme, že nedohlédneme, na co by se měly členské státy Evropské unie skládat v případě Turecka," uvedl Jiří Dolejš z KSČM. "Pan premiér přijel ze summitu, že se nic neděje, že žádné kvóty nebudou, něco takového se ale chystá. Z výsledku summitu radost nemám," sdělil předseda ODS Petr Fiala.

 

A souhlasí s nimi i Marek Černoch z hnutí Úsvit-Národní koalice. "Členské státy tam jely s nějakým požadavkem, Turecko jim to všechno smetlo ze stolu. Z mého pohledu je to vydírání a Turecko si bere Evropu jako rukojmí," kritizoval summit.

 

Do Řecka už letos dorazilo přes 130 tisíc migrantů, tedy sedm krát více než v minulém roce za stejné období. Na 37 000 běženců pak stále zůstává na řeckém území.
 

TN.cz Petra Matýsková / Nikol Kudrnáčová

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

8.3. | 21:00 petalinos
17
Takže vyjednali hov no.Kus za kus.Co nelegálně přešli do Řecka vrátí tak nam ...
9.3. | 11:16 allanaldik
3
tak ze je to stejne jako v obchode zaplatite 1 a dostanete 3 kusy? Tak to je ...
9.3. | 11:27 livlx
4
Náhlasit nevhodný komentář
pan Hitler s malím pinďourem se musí vobracet v hrobě když vidí jak se mu do jeho bývalé nacistické evropské říše hrnou uprchlíci z blýzkého východu.
9.3. | 11:16 allanaldik
3
Náhlasit nevhodný komentář
tak ze je to stejne jako v obchode zaplatite 1 a dostanete 3 kusy? Tak to je super vyhodny nakup a proc se vlastne za to plati teda tech 160miliard kdyz je to o nicem ted jich prijde jeste vic nez doposud a maji to zadarmo bez tech prevadecu.
9.3. | 10:12 Roman Nemergut
5
Náhlasit nevhodný komentář
Jinými slovy: doteď se sem ty svině valily nelegálně, odteď to bude legálně.
9.3. | 09:22 kocourkovamama
6
Náhlasit nevhodný komentář
A s takovýma jedná Evropa a nechá si od nich diktovat podmínky.Stále nechápu,za jakýho důvodu se my máme starat o čmoudy,my,kdo sme nikoho neokupovali a nekolonizovali.Jenom proto,že sme vlezli do toho strašnýho spolku.No neni divu,řídí to německá bláznivá s lucemburskym vožralou.
9.3. | 08:57 kocourkovamama
7
Náhlasit nevhodný komentář
No to je teda dohoda,že by se z toho jeden...Nula od nuly pojde.Copak turek,dobytek,že mu neni rovno.Stačí se podívat do nedávné historie,kdy v létech 1915 až 18 vyvraždili 1,500.000 Arménů.V roce 1974 zase násilim obsadili nejkrásnější polovinu Kypru.Z 200.000 kyperských Řeků se stali bezdomovci.
8.3. | 22:14 hoho13
6
Náhlasit nevhodný komentář
Vy sviíněé, to je jako výsledek jednání s odvěkým nepřítelem?Turky jste měli poslat do řítí, žádné peníze,euro,členství v unii .. a zavřít hranice, ať si to užijou, kurvy
8.3. | 21:44 jaqykmy-takmyqy
4
Náhlasit nevhodný komentář
8.3. | 21:28 allanaldik bohužel to není 1:1 ale 1:2. ten schválený co recipročně vyfasuje EU z Turecka a ten vyhoštěný s pohotově uděleným Tureckým občanstvím posviští do EU jako řádný Turecký občan. Samozřejmě bez víza a schvalování. Za 3 mld € ročně. Koukám že EU vyfoukne pašerákům džob.
8.3. | 21:43 petalinos
7
Náhlasit nevhodný komentář
8.3. | 21:28 allanaldik Turci chtěji dvojnasobek takže 160 miliard a rychlejši vyplaceni dobytci
8.3. | 21:28 allanaldik
9
Náhlasit nevhodný komentář
Toto neni zadny navrh to je sprach sproste vydirani. Jeden za jednoho? To je jako by se vlastne nic nezmenilo. 1000000 syranu do turecka a 1000000 syranu do evropy. Jaky ze je to pokrok? Turecko chce 80miliard za co??? Za nic, budem se tady mit dobre s tema poloopicema.
8.3. | 21:23 petalinos
13
Náhlasit nevhodný komentář
co historie sahá turci vždycky dobývali cizí uzemí ze zbraněmi.Ale takové dobytí celé Evropy by jim jejich předci záviděli.Beze zbraní a ještě za to dostanou zaplaceno.