Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.10. 2017 08:01
ohrožené vztahy

Trump varuje před bouří: Obvinil Írán, že neplní jadernou dohodu!

Donald Trump
Zdroj: ČTK

Irán podle amerického prezidenta Donalda Trumpa nedodržuje jadernou dohodu, která je sjednaná se světovými mocnostmi. Trump prohlásil, že bude brzy informovat veřejnost o svém rozhodnutí ohledně smlouvy a její podpory ze strany USA.

Donald Trump při setkání s vojenskými veliteli v Bílém domě promluvil o svých obavách ohledně jaderné dohody s Íránem. "Nesmíme Íránu dovolit, aby získal jaderné zbraně. Íránský režim podporuje terorismus a šíří násilí, krveprolití a chaos po celém Blízkém východě," řekl Trump.

 

Americký prezident chce "skoncovat s pokračující íránskou agresivitou a s jeho jadernými ambicemi". Trump přiznal, že schůzka v bílém domě může znamenat "ticho před bouří".

 

 

Jadernou smlouvu s Íránem uzavřelo v roce 2015 šest světových velmocí. Dohoda má Teheránu znemožnit rozvíjet vojenský jaderný program. Trump ale označil smlouvu za jednu z nejhorších dohod, ke které se kdy Amerika přidala. "Jde o pouhou zástěrku pro rozvoj íránského jaderného programu," myslí si Trump.

 

Tump se má příští týden vyjádřit, jestli dohodu podpoří. Podporu USA zvažuje každých 90 dnů. Vždy čeká na informace o tom, jestli Teherán dohodu dodržuje a zda není v rozporu se zájmy USA. Podle amerických médií Trump nejspíš její podporu odvolá.

ham TN.cz