Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.9. 2015 09:31
mohutná exploze

EXPLOZE ve skladu v Poličce. Střechu to odpálilo desítky metrů!

Zdroj: TN.cz

Dnes ráno pvybuchl další sklad munice. Tentokrát v Bořinách u Poličky, kde jsou umístěny mezisklady munice určené k demontáži a zneškodnění. Podle svědků z místa stoupal více než stometrový plamen.

Výbuch nastal v půl osmé ráno a redakci TN.cz ho potvrdila řada svědků. Podle nich dosahoval bezprostředně po explozi sloup ohně do výšky až 100 metrů.

 

Výbuch byl tak silný, že odhodil střechu haly o velikosti 100 x 50 m na padesát metrů daleko. Kontejnery uskladněné v hale hasiči našli dokonce až 200 metrů daleko. Firma Poličské strojírny už potvrdila, že při explozi vybuchlo 320 tun střelného prachu.

 

Máte fotografie nebo video z místa výbuchu? Pošlete nám je na email zpravy@nova.cz. Děkujeme! 

 

Na místo se sjeli hasičské jednotky ze širokého okolí. Povoláno jich bylo osm. Na místě výbuchu byli lehce popáleni dva zaměstnanci. Další zranění nebo mrtví nejsou hlášeni. Informace potvrdila mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková a mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová.

 

"Muselo to být dost silné. Oheň stoupal z doliny za lesem. Ten první silný plamen trval asi dvě tři minuty. Potom už z místa exploze vycházel asi hodinu černý dým," popsal událost TN.cz jeden z očitých svědků.

 

Požár hasiči dostali pod kontrolu v 8:23 hodin a zcela ho zlikvidovali v deset hodin dopoledne. Příčiny exploze na místě zjišťují vyšetřovatelé.

 

17

GALERIE: Výbuch ve strojírnách u Poličky

Zdroj: TN.cz

Exploze ve strojírnách u Poličky - 7

Hodnocení:

 

Podle prvotních informací mladší zraněný muž utrpěl lehké popáleniny na rukou a ošetřují ho lékaři na chirurgické ambulanci v Poličce. Starší muž, zhruba ve věku 65 let, má rovněž lehké popáleniny, do pěti procent povrchu těla, záchranáři jej odvezli na chirurgii v Litomyšli, řekla mluvčí záchranné služby Helena Škuligová.

 

Poličské strojírny byly založeny pod názvem První vojenská muniční továrna roku 1920. Původně se výroba orientovala především na produkci ručních granátů a dělostřeleckého střeliva.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

V roce 1958 se továrna stala pobočným závodem Adamovských strojíren Adamov a rozvinula se i strojírenská výroba, dnes produkuje pneumatické systémy a prvky a technologie pro měření a čerpání tekutin. V květnu 1992 se Poličské strojírny přeměnily na akciovou společnost, v současnosti je jediným akcionářem společnost STV Invest.

 

Mapa - EXPLOZE ve skladu v Poličce
Zdroj: tn.cz/ google Maps


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jako Paul Walker: Tenhle herec ale výbuch auta přežil

tn.cz / David Garkisch

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.9. | 08:43 adam12345678901234
35
No to je zajímavé, jak ty sklady s municí najednou začínají hořet a vybuchovat. ...
9.9. | 13:51 pichav
-2
TAK TO JE JASNY !!!! JAK V CERNOBYLU !!!! TAKZE JADERNE !!!!! A MY O TOM NEVIME ...
23.2. | 18:49 Majka Flídrová
0
Náhlasit nevhodný komentář
Prosím o používání českého jazyka...sjeli se hasičské vozy...to bije do očí
9.9. | 17:40 Vladimír Frejlich
2
Náhlasit nevhodný komentář
Zase maskovací manévr? Kam pak to zas prodali..
9.9. | 16:49 lada48
3
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo ví kolik střelného prachu opravdu vybouchlo. Neexistuje lepší způsob jak zahladit stopy po nezákonném obchodu.
9.9. | 14:03 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud je na vzduchu, což se dá ve firmě zabývající se delaborací munice předpokládat, je velmi nebezpečný a stačí malý podnět např. statika, či jiskra od kamene k jeho iniciaci. Z toho vyplývá, že při manipulaci nebyl tento materiál patrně v bezpečném ochranném prostředí, což je vždy něčí vina.
9.9. | 14:01 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
"Vybuchl" střelný prach. Vybuchl v uvozovkách, protože on ve skutečnosti zahořel, což je rozdíl. Ale to je fuk. Tento materiál se musí manipulovat s maximální opatrností, pokud není tam, kde obvykle bývá, tedy uzavřen v elektrostaticky a mechanicky bezpečném pouzdru munice.
9.9. | 13:58 zacotomame
2
Náhlasit nevhodný komentář
Kompletní v tom smyslu, že např. nikdy nejsou ani v jednom skladě iniciátory spolu se složemi. Slož potřebuje ke své iniciaci mnohem větší energii, než je pád z vidlí ještěrky a iniciátory zase v případě nehody neudělají takovou paseku. Myslím, že zde šlo o hrubé porušení bezpečnostních opatření.
9.9. | 13:55 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
9.9. | 13:11 maxfox, na všech muničních skladech se přepravuje munice ještěrkami s dieselovými motory. Není to nic výjimečného. Jestli jim to spadlo, to je blbý, ale i to se občas stane a obejde se to bez fatálních následků. Munice se totiž nikdy neskladuje a nepřepravuje kompletní.
9.9. | 13:51 pichav
-2
Náhlasit nevhodný komentář
TAK TO JE JASNY !!!! JAK V CERNOBYLU !!!! TAKZE JADERNE !!!!! A MY O TOM NEVIME !!!!!
9.9. | 13:11 maxfox
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jestli že přepravovali bedny s prachem vysokozdvižným vozíkem se spalovacím motorem, jak bylo ve zprávách a jedna bedna jim upadla a ještě ji přejeli , tak si nic jiného nezaslouží - magoři.
9.9. | 10:52 zacotomame
2
Náhlasit nevhodný komentář
9.9. | 08:43 adam123456789, ano může, ale neřekl bych, že tohle je ten případ. Na vrbětice jsem si utvořil ovšem odlišný názor. Ale všeho do času. Je to čerstvé a vyšetřování je teprve v začátku.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme