Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.2. 2017 12:08
víkendová předpověď

VAROVÁNÍ: Řidiči, pozor! Dopravu komplikuje ledovka a mlha

Ledovka trápila řidiče
Zdroj: TN.cz

V noci na sobotu na většině území České republiky pršelo a teploty padaly pod bod mrazu, na silnicích se tak vytvořila ledovka. Buďte velmi pozorní, varují meteorologové. Jízdu autem vám může znepříjemnit i mlha. Na několika místech se bouralo.

V sobotu ráno se Česká republika na mnoha místech zahalila do mlhy. Večer a v noci na sobotu od západu navíc postupovalo přes Čechy a Českomoravskou vrchovinu hlavní pásmo dešťových srážek, které při teplotách slabě pod 0 °C namrzaly a začaly vytvářet ledovku.

 

S tou bojují zejména řidiči. V obci Velká na Písecku zůstaly kvůli ledovce stát kamiony v kopci, místo je nesjízdné. Více než kilometrová námraza komplikuje také situaci u obce Čakov na Českobudějovicku. Průjezd je možný se zvýšenou opatrností. A před kluzkou vozovkou varuje policie řidiče i u Bystřice na Benešovsku.

 

Ráno se i bouralo. "Na 33. kilometru D1 směrem na Prahu se srazila tři osobní auta," potvrdila policejní mluvčí Lucie Nováková. Nikdo nebyl vážně zraněn, zablokovaný byl dočasně levý jízdní pruh, nyní už je ale vše v pořádku. Hasiči z Berouna pak začali po sedmé hodin ranní likvidovat nehodu dvou automobilů na 18. kilometru dálnice D5 ve směru na Plzeň. I tady se naštěstí nehoda obešla bez vážných zranění.

 

Další dvě nehody se pak staly na Kladensku. U obce Třebíz se na ledovce převrátil kamion na bok a vylétl ze silnice. U Klobuk pak kvůli kluzkému povrchu nákladní vůz zablokoval téměř celou silnici. Místo je sjízdné se zvýšenou opatrností.

Vážná nehoda uzavřela dálnici D10 na čtrnáctém kilometru

 

Pro Karlovarský a Ústecký kraj platí výstraha už od pátečního poledne do soboty do 9:00. Pro Prahu, Vysočinu, Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký a Liberecký kraj dokonce do sobotního poledne.

 

Před tvorbou náledí pak ČHMÚ vydal varování pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a to od pátku 18:00 do soboty 8:00.

 

Předpověď počasí na víkend

 

Sobota

 

Většinou zataženo, místy mlhy, zpočátku i mrznoucí. Místy déšť nebo mrholení i mrznoucí s tvorbou ledovky, odpoledne postupně jen ojediněle. Na horách i srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C. Slabý proměnlivý nebo jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

 

Neděle

 

Zataženo až oblačno, ojediněle mrznoucí mlhy. Místy déšť, i mrznoucí, v polohách nad 700 m postupně déšť se sněhem nebo sněžení. Během dne ustávání srážek a místy přechodné protrhávání oblačnosti, zejména na jihozápadě území. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C. Slabý, přechodně mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s. Večer vítr slabý proměnlivý nebo severní do 4 m/s.
 

lud TN.cz