Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 3. 2016
video testujeme

VELKÝ TEST TUŇÁKŮ: Co je maso a co jen nechutná drť?

Zdroj: TN.cz

V našem dalším testu se spolu s kulinářem Petrem Stupkou podíváme na zoubek tuňákům v konzervě. Najdeme v konzervách opravdové a dobré maso anebo jen neidentifikovatelnou drť?

Při nakupování jsme v supermarketech volili tuňáky ve vlastní šťávě, bez ohledu na způsob zpracování. Vybrali jsme tedy jak ty v celku, tak i zpracované na kousky nebo drcené. Čekali jsme, že alespoň v některých konzervách nalezneme opravdu kus masa v celku, což se nakonec tak úplně nepodařilo. Přesto rozdíly byly velké, někde se jednalo opravdu o pěkné kusy masa, jinde nešlo ani na první pohled poznat, zda se jedná opravdu o tuňáka.

 

Petr Stupka u jednotlivých vzorků zkoumal jejich vůni, strukturu a chuť masa a samozřejmě i nálev, v kterém je tuňák naložený. A jak to celé dopadlo? "Jsou tam takové, které jsou opravdu vynikající a vřele vám je doporučím, ale i takové, které vám nedoporučím," prohlašuje Petr Stupka v úvodu hodnocení.

 

 

Nejhůře dopadl podle Stupky vzorek číslo 17, tedy tuňák drcený ve vlastní šťávě v modrém obalu. "To je drť, která s tuňákem mnoho společného nemá. Pro mě je to nedobře chutnající a vůbec to nedoporučuji konzumovat," hodnotí vzorek kulinář. Podobně na tom jsou i drtě, které byly ukryté pod čísly 18, 19 a 21. Oproti vzorku č. 17 už mají ale o trochu lepší chuť. Jedná se o drcený tuňák Clever z Billy, tuňák drcený ve vlastní šťávě v zeleném obalu a drcený tuňák od značky Giana.

 

Pořadí testovaných tuňáků

 

Nejlepší z drtí je podle Stupky vzorek č. 7, tedy tuňák Blue bay, který je na obalu ale udáván jako kousky tuňáka a nikoliv drť. Stejně skončil i drcený tuňák Gold plus. "Tady už je patrné, že se tam dá ten kousek reálné ryby najít," hodnotí Stupka oba vzorky umístěné na sdíleném 16. a 17. místě. Na patnáctém místě pak skončil tuňák Albert Quality, ve kterém jsou sice už pěkné kousky masa, ale testovaný vzorek byl poněkud nahořklý.

 

Velice podobné si jsou vzorky na sdíleném 13. a 14. místě. Jedná se o kousky tuňáka značky John West a o něco slanějšího Tesco tuňáka. "Jsou tu jak kusy tuňáka, tak i kousky. A ty kousky tam převládají, je to spíše slepené," popisuje Stupka jejich vlastnosti. O něco lépe ohodnotil náš odborník tuňáka Billa, který je dle jeho slov chuťově velice dobrý, ale až moc se rozpadá: "Když to dáte do pusy, tak se začnete tím tuňákem dusit dřív, než by bylo zdrávo."

 

 

Mezi ty lepší tuňáky v konzervě zařadil Petr Stupka i následujících pět výrobků. Konkrétně kousky tuňáka od značky Marinna, kousky tuňáka Princes, tuňáka Isabel, tuňáka značky La Perla a tuňáka Calvo. "Všechny jsou dobré, mají velké kusy masa a opravdu cítíte, že jíte rybu," chválí je kulinář. O tom, který tuňák je v rámci této skupiny lepší nebo horší, rozhodují osobní preference každého.

 

Na 5. až 6. místě se umístily tuňáky od jedné značky, a to Rio Mare. Stupka správně poznal, že se jedná o stejného výrobce: "Vypadají stejně a i chuťově jsou velice podobné," popisoval vzorky jednoho výrobce nevědomky Stupka. Lepšímu umístění těchto tuňáků zabránila přílišná slanost jejich nálevu.

 

Druhá nejlepší dvojice tuňáků v testu má o něco slabší chuť, než dvojice vítězná. "Maso je krásné, růžové, vláknité, tak, jak si tuňáka člověk představuje," popisuje Stupka. Mluví o vzorcích číslo 4 (tuňák Sun&Sea) a číslo 8 (Five Star tuňák řezy). A vítězi celého testu se staly tuňáky ve vlastní šťávě značek Giana a Nekton Wellness. "Všechno, co bylo v dobrém řečeno o těch předchozích vzorcích, platí pro tyto také a navíc je to opravdu silná chuť toho samotného láku, takže je vřele doporučuji," vysvětluje své hodnocení Petr Stupka.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ÚSPĚŠNÁ NOVINKA: Supermarket prodává nejlevnější zboží! Jak je to možné?

Je libo šťavnatý burger nebo steak? Neuvěříte, z čeho vyrábí potraviny pro tenhle obchod!

TN.cz