Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.5. 2017 19:36
skandální útok

VIDEO: Turecká ochranka brutálně zkopala demonstranty v USA

Zdroj: Enex

Neuvěřitelný skandál vyvolala ve Spojených státech ochranka tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Přímo ve Washingtonu a před zraky amerických policistů muži v oblecích brutálně napadli skupinku demonstrantů s kurdskými vlajkami. Videozáznam je šokující, ochranka lidi kope i do obličeje.

Při incidentu bylo zraněno devět poklidně protestujících demonstrantů, kterým se nelíbí Erdoganova politika. Drželi kurdské vlajky a stáli nedaleko rezidence tureckého velvyslance. Prezident Erdogan v tu dobu jednal se svým protějškem Donaldem Trumpem.

 

Na záběrech je patrné, jak proti skupince demonstrujících náhle vyběhne početnější skupina mužů v oblecích a brutálně se na demonstranty vrhne. I když jsou na místě policisté, nemají nejmenší šanci útočníky zadržet. Ti si jich ostatně vůbec nevšímají.

 

 

Útok se vzápětí rozpadne do drobnějších potyček s jednotlivci. Je vidět, jak napadení lidé leží na zemi a jen pasivně se brání kopancům a úderům. Ty přitom nejsou vůbec lehké nebo snad symbolické. V několika případech je vidět, že Turci z prezidentovy ochranky do ležících kopají dokonce s rozběhem. A vybírají si tak citlivá místa, jako je třeba obličej.

 

 

 

Ačkoliv útok trval pár desítek sekund, na místě zůstali ležet zranění a krvácející lidé. Některé z útočníků zneškodnila policie, ale zadrženi byli nakonec jen dva lidé. Problém s potrestáním útočníků bude v tom, že budou mít zřejmě diplomatickou imunitu, přiznala policie. Přesto se chystá další účastníky obvinit.

 

 

"Je to v rozporu s právem a zásadami, na kterých neúnavně pracujeme každý den," tvrdí policii. "Budeme spolupracovat s našimi partnery na ministerstvu a tajnou službou, abychom identifikovali všechny subjekty a jejich zapojení do rvačky," zní v prohlášení policie, které citovala agentura AP.

 

Incident bude mít patrně i diplomatickou dohru. Takový útok ve svobodomyslných Spojených státech Američany nesmírně pobouřil. "Tohle jsou Spojené státy americké. Tady tohle neděláme," rozčílil se senátor John McCain. "Neexistuje ospravedlnění pro tento druh hrůzného chování," dodal a vyzval k vypovězení tureckého velvyslance z USA. "Takové věci by neměly projít bez diplomatické odpovědi," uvedl.

 

 

"Násilí není nikdy vhodnou odpovědí na svobodu projevu. Podporujeme práva lidí na svobodu slova a mírové protesty," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauert ve svém prohlášení.

 

Oproti tomu oficiální tisková agentura Turecka Anadolu označila protestující Kurdy za "příznivce teroru". Měli křičet slogany proti Erdoganovi a ochranka zasáhla, protože se přítomní policisté " nevěnovali tureckým požadavkům zasáhnout".
 

tn.cz / gar
Reklama