Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 3. 2016
přehled platů

Vybíráte střední školu? V těchto oborech budete mít práci jistou

Život v Česku
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Už jen osm dní mají žáci devátých tříd na to, aby si podali přihlášku na střední školu. Pokud i vaše dítko stále váhá, který obor by pro něj byl nejlepší, podívejte se, kde po škole snadno sežene zaměstnání a ještě si slušně vydělá.

Jít tam, kde mě to bude bavit, nebo tam, kde po škole snadno seženu práci? Tuhle otázku si nejspíš už několik měsíců pokládají teenageři, kteří v červnu opustí brány základních škol. Čas na podání přihlášky totiž mají už jen do 15. března. 

 

Také letos si uchazeči mohou podat celkem dvě přihlášky. Často dochází k tomu, že děti si jako záchrannou variantu podávají jednu z přihlášek na učiliště. Dávno ale neplatí, že by řemeslné obory měly být jen pro méně chytré děti. V dnešní době je to právě řemeslo, které dětem zajistí zaměstnání a velmi slušný výdělek.

 

Podívejte se na průměrnou výši platů v žádaných oborech:

 

Tabulka - Průměrná hrubá mzda v poptávaných profesích

 

Pokud vaše děti nemají ambice pokračovat na vysokou školu, budou právě odborné školy a učiliště tou nejlepší volbou. V technických oborech je po zaměstnancích dlouhodobě poptávka a nedostatek lidí pracujících v průmyslu se dá očekávat i v příštích letech.

 

 

Šanci budou mít šikovní absolventi především ve strojírenství, v současnosti je zájem hlavně o zedníky, obkladače, instalatéry, zámečníky či topenáře. Nejhůře firmy v posledních letech podle agentury Grafton Recruitment sháněli pracovníky z oblasti obrábění kovů, například CNC operátory nebo svářeče. Zájem je také o konstruktéry nebo výrobní dělníky, ale také třeba o řidiče autobusů nebo nákladních aut.

 

Pokud vaše děti nejsou úplně zručné a přesto nechtějí na vysokou školu, ideální je studium jazyků. Stále žádanější jsou i pracovníci v oblasti IT a programátoři. Nedostatek zaměstnanců pociťují také ve zdravotnictví nebo v oblasti pečovatelských a sociálních služeb. Odborníci navíc očekávají, že nedostatek pracovníků v těchto oborech se promítne také do výše platů.

mom TN.cz

Diskuze

8.3. | 10:03 vladisvj
9
No pokud chcete hodně peněz a nevadí vám lhát, a máte dobrou výmluvnost, tak jedině do politiky. Pokud rádi pracujete za méně peněz, tak platí ty dělnické profese.
8.3. | 09:02 total7
1
werywet ty jsi spadl ze stromu nebo odkud ? Tak proč nepodnikáš nebo máš strach ,že by ti mohli sebrat i střechu nad hlavou
8.3. | 08:33 total7
0
V německu neměli 40 let komáry a nevolí si do vesla populisty a korupčníky
8.3. | 06:47 werywetcheerleaders
15
Jj, dělník ten dobrý chleba má. A pokud má to štěstí, že se i prácí zmrzačí, tak je z něj bezdomovec rychle a bezbolestne v této zemi. Tedy pokud nemá rodinu. Nejlepší je dělat práci, kde neručíte za své chyby typu právník, lékař, podnikatel, úředník.