Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.1. 2015 08:49
anketa chystá se zákaz

Čecha (17) zabily energy drinky! Měly by se prodávat až od 18 let?

Zdroj: TV Nova

Do sněmovny míří nový zákon, který by od příštího roku mohl zakázat kávu a nápoje s kofeinem mládeži do 18 let. Experti tvrdí, že tyto nápoje dětem škodí a jsou výrazně nadužívány.

Dokazuje to i úplně čerstvý tragický případ z Tábora, kde kombinace energy drinků a alkoholu s největší pravděpodobností stála život teprve sedmnáctiletého mladíka.


Smrtící koktejl plný kofeinu a taurinu chlapci téměř roztrhl srdce.Táborští záchranáři se s podobným případem dlouho nesetkali.

 

Anketa

Mají být káva a energy drinky prodejné až od 18 let?

Hlasovalo 5266 lidí.


Během noční párty popíjel hoch s kamarády energetické nápoje, které měl kombinoval s alkoholem. Zřejmě ani netušil, že si míchá smrtící směs. Druhý den doma upadl do bezvědomí. Rodiče zavolali záchranku.


Záchranáři mladíka oživovali téměř hodinu.Srdce se jim ale rozeběhnout nepodařilo. Nikdo z nich si z počátku nedokázal vysvětlit co se vlastně stalo. Jasněji bylo, až když záchranáři vyslechli kamarády.


A od nich se dozvvěděli, že nebožák vypili energetických nápojů s vodkou neuvěřitelné množství - prý až dvacet plechovek. Doporučené jsou přitom plechovky dvě, pak už je to "o hubu".

 

I kvůli tomuto případu politici chystají velkou změnu. Dát si z automatu ledovou kávu nebo si poručit v restauraci energetický nápoj by tak od příštího roku mělo být pro mládež do 18 let tabu: stejně jako alkohol a cigarety. Do Sněmovny totiž míří návrh, který omezí prodej průmyslově vyráběných nápojů s vysokým obsahem kofeinu.

 

Návrh se týká nápojů s obsahem kofeinu vyšším než 150 miligramů na litr. Zákaz by tak postihl populární Semtex nebo Red Bull a vztahovat by se mohl i na některé druhy ledových káv. Změna se naopak nemá dotknout coly, kofoly, kávy v restauracích nebo čaje.

 

"Podle posledních údajů u nás pije energetické nápoje 80 procent náctiletých, a dokonce 40 procent dětí do l0 let. Jsme v tomto v Evropě na špici a ta čísla jsou hrozivá. O zdravotní škodlivosti těchto nápojů pro mládež totiž není pochyb,“ tvrdí muž, který chce tuto statistiku změnit, bývalý pražský primátor a člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).

 

 

Zákon ještě nemá konečnou podobu, Svoboda ho chce s kolegy předložit do dubna. Zhruba ve stejné době, kdy ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček předloží svůj návrh protikuřáckého zákona, kterým chce zakázat kouření ve všech restauracích i barech. Svoboda by rád, aby politici v tomto tažení proti návykovým látkám „spojili síly“.

 

Pokud poslanci normu opravdu schválí, půjde o revoluční změnu. Zákaz prodeje energetických nápojů mládeži do 18 let platí totiž podle Svobody dosud v jediné zemi světa: loni v listopadu ho prosadili v Litvě.

 

Návrh však nelze považovat za výkřik do tmy. Svoboda totiž při jeho přípravě vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace. A předběžnou podporu má, minimálně ve zdravotním výboru, i u poslanců z jiných politických stran.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Bizarní kávovar. Chtěli byste mít v šálku nakakáno?

Žena se rok stravovala jen v kavárnách. A to je matka dvou dětí!

POZOR! Káva z kelímku vás může zabít jedovatou látkou
Hubnoucí hit z Británie: Stačí pít kávu s máslem!
4 mýty o kávě aneb co možná nevíš o kofeinu
Škodí káva s mlékem zdraví? Přečtěte si názory odborníků

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

21.1. | 08:36 lada48
50
Tohle už začíná zavánět policejním státem! Začíná se to tu nehorázně množit ...
21.1. | 16:15 miki1980
-16
ať žije Islám a pomůže nám od tady těch zasranejch zákonů!!! To není možný ...
23.1. | 16:15 ceralka
3
Náhlasit nevhodný komentář
Zákaz nikoho neodradí...,zakázali drogy,feťáci jedou pořád,alkoholici také...apod...
23.1. | 10:55 lenka nováková
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Pracuji s lidmi a vím,že dnešní mládež nezná hranice, co smí a nesmí.Nejen v době vánočních besídek jsme museli já i moji kolegové být doslova jako policajti,když chodila a chodí omladina!!Pro nezletilé je pivo,bull,vodka i jagermeister něco bez čeho si neumí ŽÁDNOU zábavu představit.Lžou jen, aby ...
23.1. | 10:02 infolidi
4
Náhlasit nevhodný komentář
Ach bože... Jako jsou špatné hry,když nějaký magor pozabíjí několik lidl. Jako jsou špatné filmy, které nás inspirují třeba k sestrojení atomovek, tak jsou špatné i energy drinky. Energy drinky nejsou nic víc než směs cukrů, taurinu - přírodní látka mimochodem, a kofeinů - také přírodní. V energy ...
23.1. | 08:21 klarkastachova
4
Náhlasit nevhodný komentář
No docela vadí,protože si vymysleji kraviny.
23.1. | 04:56 rivakisha
1
Náhlasit nevhodný komentář
Je mi 22, mám nemocné srdce, piju energy drinky v nemalé míře, tzn. 1-2l/den a musím uznat, že mi značně a viditelně pomáhají od slabostí doprovázených poryvy vedra. Netvrdím, že je to správné. Je pravda, že je teda nekombinuju s alkoholem a taky škoda, že tento způsob preferují čím dál víc ...
23.1. | 00:02 alois223
6
Náhlasit nevhodný komentář
Mám moc rád tento portál. Kdysy dávno vycházela perioda s názvem Hrom. Byl to plátek od začátku do konce s falešnými a vymyšlenými zprávami. Nebyl to bulvár, jen prostě vtipně podané absurdní nesmysly. Tytulek typu " motorkář na oběžné dráze marsu". No a tn.cz mi tento plátek plně ...
22.1. | 23:44 skeptikus
-5
Náhlasit nevhodný komentář
22.1. | 23:39 klarkastachova ..nova, známý to překrucovač a zatajovač faktů, jako každej odpornej bulvár. No ale komu to vadí, že?
22.1. | 23:39 klarkastachova
7
Náhlasit nevhodný komentář
A každej kdo o tom pripadu ví víc,by měl vědet,že zemrel na vrozenou vadu jen vy vsichni verite na televizni frasky
22.1. | 23:36 klarkastachova
12
Náhlasit nevhodný komentář
A každej kdo o tom pripadu neco vi,by mel vedet ze zemrel na vrozenou vadu,takže nevěřte televiznim fraškám..
22.1. | 23:21 zacotomame
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Server tn.cz je úžasně technicky na úrovni. Najdeš diskusi, přihlásíš se, napíšeš příspěvek a pak zjistíš, že jsi někde jinde. Paráda. Gratuluji IT pracovníkům, kteří jej spravují.