Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do sekce Red Přejít na sekci Sport Přejít na sekci Magazín Přejít na sekci Blogy Přejít na web nova.cz
Přihlášení »  |  Registrace »
aktualizováno 20:57 6.2.2012

Splašky z Dvora Králové tečou do Labe! Kvůli sporu

Čistírna odpadních vod. Ilustrační foto
ilustrační foto
Foto: profimedia.cz
Sdílet Přidat názor

Splašky z šestnáctitisícového Dvora Králové od pondělního rána proudí volně do Labe. Důvod? Spor mezi radnicí města a firmou, která čistírnu odpadních vod provozuje. Jde samozřejmě o peníze.

I když byla radnice firmou WWTP DKNL předem varována, k oboustranné dohodě o ceně za čištění odpadních vod to nevedlo. V pondělí ráno proto čistírna přestala fungovat.
 

reklama

Firma své rozhodnutí odůvodnila tím, že finance poukazované městem na účet společnosti naprosto nedostačují k pokrytí nákladů s čištěním spojené. Pro ostatní hradící odběratele služeb zůstává ČOV v provozu.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA

937297
Video: Televizní noviny

 

"Měsíční náklady na poskytované služby čištění odpadních vod činí bez zisku zhruba 3,5 milionu korun. Společnosti WWTP DKNL je však poukazována pouze částka 1 673 000 korun měsíčně. Vzhledem ke skutečnosti, že společnosti takto měsíčně chybí až dva miliony korun a že tento stav trvá již od roku 2006, vznikl společnosti obrovský deficit finančních zdrojů. Ten v současné době činí celkově přes 100 milionů korun bez úroků z prodlení. Společnost ho musela řešit odkládáním splatností, půjčkami a podobně," stojí v prohlášení WWTP DKNL.
 

I přes tuto situaci a přes růst veškerých vstupů se společnosti dařilo udržovat cenu za čištění na velmi nízké úrovni, přičemž pro rok 2012 je kalkulovaná cena za čištění zatím na úrovni předchozích let a to ve výši 10,22 koruny za krychlový metr.

ČTĚTE TAKÉ:
VODA může ZDRAŽIT O TŘETINU! VINÍKY JSOU RADNICE! Máme seznam měst!

 

"Město platí měsíčně 1,673 milionu korun z rozhodnutí vodoprávního úřadu města. Oni řekli, ať platíme zálohově, což činíme, ale nikdy nedošlo k dohodě o skutečné výši za čištění. Posílají faktury na zhruba 3,5 milionu měsíčně, my se chceme pustit do vnitřku kalkulace, ale oni nás do toho nikdy nepustili a na tom vždy ztroskotají naše dohody. Faktury vracíme a posíláme stanovenou částku," uvedla starostka města Edita Vaňková (ČSSD).
 

Město podle starostky nabídlo firmě WWTP DKNL, že když jí chybí finance na provoz čistírny, vyplatí jim stanovenou zálohu okamžitě. "Firma chce ještě sepsat notářský zápis, že se město zaváže pokrýt požadovanou kalkulaci, což odmítáme," dodala Vaňková.

ČTĚTE TAKÉ:
Praha nedostane MILIARDY NA ČISTIČKU. Kvůli smlouvě s Veolia!

 

Nečištěné odpadní vody nyní vytékají přímo do řeky Labe. Na místo se kromě dalších orgánů ochrany životního prostředí dostavili i zástupci České inspekce životního prostředí Hradec Králové (ČIŽP HK), kteří společně s Povodím Labe odebírají vzorky.
 

"Do dvou dnů by měly být výsledky rozborů. Je třeba jednoznačně určit, do jaké míry bylo ohroženo či poškozeno životní prostředí. Pak ČIŽP povede správní řízení s tím subjektem, který je za vypouštění zodpovědný. Ten, kdo nakládá s odpadními vodami, je v souladu se zákonem povinen je čistit," připomněl právník hradecké ČIŽP Martin Klingr.
 

Žaloby v této věci byly podány již v roce 2008, přesto dodnes nepadl žádný soudní verdikt.

tn.cz / mediafax / gar / kos

Související články

 
georgina43 6.2.2012 17:33
0
Firmě k náhradě!
bozemis 6.2.2012 15:42
0
Vedení firmy zavřít, mě se taky nikdo neptá jestli mám na el,plyn a vodu! Kdyžnemám tak měto odstaví.
25,10
25,40
19,60
19,90
31,20
31,60
20,80
21,10
další měny

Hlavní zprávy

FINÁLE LIGY MISTRŮ ON-LINE

Čech s Chelsea bojuje ve finále Ligy mistrů proti Bayernu

Petr Čech

Fotbalová Liga mistrů pozná svého letošního vítěze, v mnichovské Allianz Areně se střetne domácí Bayern s Chelsea, jejíž branku bude hájit český reprezentant Petr Čech. Zápas můžete sledovat od 20:45 v podrobné ON-LINE reportáži.

 Celý článek

Hlavní zprávy

Petr Čech
FINÁLE LIGY MISTRŮ ON-LINE

Čech s Chelsea bojuje ve finále Ligy mistrů proti Bayernu

Fotbalová Liga mistrů pozná svého letošního vítěze, v mnichovské Allianz Areně se střetne domácí Bayern s Chelsea, jejíž branku bude hájit český reprezentant Petr Čech. Zápas můžete sledovat od 20:45 v podrobné ON-LINE reportáži.

 Celý článek
Na tuningovém srazu vlétlo auto přímo do diváků
tragédie u Loun

Na tuningovém srazu vlétlo auto přímo do diváků!

Na tuningovém srazu na Lounsku vjelo auto do diváků. Čtyři lidé jsou zranění. Nehoda se stala v Panenském Týnci.

 Celý článek
Česko - Slovensko

Sledovali jsme ON-LINE: Češi si finále nezahrají. Prohráli se Slováky 1:3

Čeští hokejisté prohráli v semifinále mistrovství světa se Slovenskem 1:3. Zápas můžete sledovat v podrobné ON-LINE reportáži.

 Celý článek
reklama
reklama

Komunikujte přes ICQ pohodlně z jednoho místa

Nové ICQ nabízí spoustu VÝHOD, které vám ulehčí vaši komunikaci s přáteli. Chat, SMS zprávy zdarma, audio i video hovory, nově i komunikaci s přáteli na Facebooku a Gmailu!

Bydlení

Komerční články

 
reklama