Vladimir Putin varoval, že Rusko posílí své zbraňové systémy, pokud USA postaví radary v Evropě.
Úvahy pro americkém protiraketovém systému zbrzdí jednání o jaderném odzbrojení, řekl ruský premiér Vladimir Putin novinářům ve Vladivostoku. Citovala ho agentura Reuters a připomněla, že je to poprvé, kdy Putin připustil, že spojuje jednání o nukleárích zbraních s protiraketovým štítem v Evropě.
Americký štít podle Putina narušuje rovnováhu sil. „Abychom zachovali rovnováhu... musíme vyvinout útočné zbraňové systémy,“ nechal se slyšet Putin. "S deštníkem se naši partneři budou cítit bezpeční a udělají vše, co budou chtít. Rovnováha bude narušena a v politice a v ekonomice bude více agresivity," doplnil Putin.
Putin také řekl, že Rusko požaduje přístup k většímu množství informací o amerických obranných plánech. Tento požadavek spojí s jednáním o nové smlouvě o jaderném odzbrojení.
Největší jaderné velmoci se snaží dojednat smlouvu, která by nahradila dohodu o jaderném odzbrojení START 1 z roku 1991. Zatím neúspěšně, i když prý prezidenti obou zemí Barack Obama a Dmitrij Medvěděv měli k definitivní dohodě blízko před několika týdny. Tehdy se sešli v Kodani během konference OSN o klimatu.
Moskva už v minulosti vyhádřila obavy z nových amerických zbraní, které nejsou jaderné, ale mají stejný ničivý potenciál, a má výhrady i ke zvažovanému mobilnímu protiraketovému štítu. Podrobnosti TADY a TADY.
Ten má v Evropě nahradit zamýšlený radar v Česku a základnu v Polsku. Od plánu na jeho vybudování Ameriané oficiálně ustoupili v září. Více TADY.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz