30 let od sametové revoluce

Výročí 17. listopadu: Na Václaváku se koncertovalo, na Národní bylo 40 tisíc lidí

Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
Aktualizováno 17.11. 2019 22:24
Téma:

Přesně před 30 lety vyvrcholila na Národní třídě v centru Prahy sametová revoluce, která ukončila vládu komunistického režimu. V celé republice se u této příležitosti konalo mnoho vzpomínkových a kulturních akcí. Dění zejména z centra Prahy, kde se před 30 lety děly ty nejdůležitější události jste mohli sledovat v online reportáži.

V Národním muzeu se v něděli krátce po desáté hodině dopoledne sešli vedoucí představitelé států střední Evropy, aby pronesli své projevy k 30. výročí Dne boje za svobodu a demokracii. Vedle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) vystoupili slovenský premiér Peter Pellegrini, polský premiér Mateusz Morawiecki, předseda německého spolkového sněmu Wolfgang Schaüble, maďarský premiér Viktor Orbán a saský premiér Michael Kretschmer. Vyjádřili se k událostem před 30 lety i k dalšímu vývoji v Česku a střední Evropě.

 

Na Václavském náměstí začal asi v pět hodin večer Koncert pro budoucnost 2019. Organizátoři odpoledne radilí lidem, aby již nechodili na Národní třídu, která byla zaplněná k prasknutí. Na Národní třídu dorazilo podle policie na 40 tisíc lidí, podobný počet byl na Václavském náměstí.

 

GALERIE: Václavské náměstí

1
/
5
Zdroj: TV Nova
Václavské náměstí - 4

 

 

Sametový průvod, který vyšel o půl třetí odpoledne z Albertova a měl kopírovat trasu protestního průvodu z roku 1989, dorazil krátce před pátou odpoledne na náplavku u Masarykova nábřeží, kde se odehrál závěrečný pietní akt. Průvod provázely desítky policistů. Zůčastnilo se jej asi osm až deset tisíc lidí.

 

Rekonstrukce sametového průvodu: 

 

Výročí 17. listopadu 1989:

 

Podívejte se, jak byla Národní třída zaplněná kolem druhé hodiny odpoledne:

 

Na Národní třídu přišel v neděli zapálit svíčku i Václav Klaus mladší, který se v listopadu 1989 demonstrace zúčastnil. Dav na něj ale pokřikoval hesla jako "Hanba!" a "Populista!". "Že vás hanba nefackuje," pronesl k nim Klaus mladší.

 

  

Jen v Praze organizátoři ohlásili více než dvacet akcí. Po celý den byla uzavřená Národní třída, kam směřovali politici i veřejnost. V rámci Festivalu svobody se konaly koncerty, brunch i světelné projekce.

 

Andrej Babiš položil květinu a zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno v doporovodu ministrů za ANO: 

GALERIE: Andrej Babiš na Národní třídě 17. listopadu 2019

1
/
3
Zdroj: Úřad vlády ČR
Andrej Babiš na Národní třídě 17. listopadu 2019 - 2

 

Prahou procházel satirický karnevalový průvod Sametové posvícení, zájemci si mohli prohlédnout a poslechnout různé výstavy a přednášky, některé státní budovy snížily vstupné, případně otevřely své brány zadarmo.

 

Paměť národa naplánovala velkoformátové projekce, které promítala na domy na Národní třídě v Praze. Projekce a světelná instalace běžely v 17:00 a v 18:45, poslední začala ve 20:00. Podívejte se na ukázku:

 

 

Studenti už tradičně uctili památku 17. listopadu na Albertově. V devět hodin se sešli u Hlávkovy koleje, kde zavzpomínali na oběť protinacistické demonstrace v roce 1939 Jana Opletala. Odtud vyrazil průvod na Albertov.

 

 

 

Už v sobotu se na Letenské pláni sešlo 250 tisíc lidí, kteří protestovali proti premiérovi Andreji Babišovi. O demonstraci si můžete přečíst zde.

 

Události spojené s 30. výročím 17. listopadu 1989 můžete sledovat na TN.cz, ale také v průběhu celého dne v mimořádných zpravodajských relacích na TV Nova.

 

Podívejte se na video s anketu k 17. listopadu:

 

17. listopad očima pražských strážníků:

GALERIE: Pražšté strážníci při oslavách 17. listopadu

1
/
8
Zdroj: Městská policie Praha
Oslavy 17. listopadu

 

Přímé přenosy z Národní třídy a Václavského náměstí:

rod TN.cz