Vážné případy

Aktuální situace v Česku: Na jednotce intenzivní péče je 19 lidí

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
22.3. 2020 11:59
Téma:

V Česku je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha hospitalizováno 74 lidí s koronavirem. Na jednotkách intenzivní péče je 19 z nich, přičemž 11 musí být napojeno na mimotělní oběh.

Jeden z pacientů je připojen na speciální přístroj ECMO, který slouží k okysličování krve. Muži podle mluvčí nemocnice, ve který nakažený leží, mimotělní oběh pohání srdce a plíce.

 

"Aktuálně máme ve Všeobecné fakultní nemocnici jednoho pacienta, jde o muže napojeného na mimotělní oběh, který zajišťuje přístroj ECMO. V době, kdy byl přijat do naší nemocnice, pánovi selhávalo srdce a plíce. Jejich chod ECMO nyní zajišťuje," řekla mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Praha Marie Heřmánková.

 

 

"K dnešnímu dni máme na Infekční klinice celkem 22 pacientů s COVID-19, z toho 5 na JIP, se zavedenou plicní ventilací," informovala na twitteru Nemocnice Na Bulovce.

 

Stav pacientů je podle mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simony Krautové velmi vážný. Plicní ventilace funguje na principu mimotělního oběhu. Přístroj má pod dohledem lékař, proškolená sestra, na kterou lékař dohlíží, případně anesteziolog.

 

 

Podle Krautové nemocnice očekává dodávku dalších plicních ventilátorů pro nakažené koronavirem. Bulovka disponuje největší infekční klinikou v Česku a aktuálně má k dispozici 55 přístrojů a dalších 12 transportních. Ke každému plicnímu ventilátoru je potřeba jeden odborník, který ho bude obsluhovat.

 

Vzhledem k informacím, které na sociálních sítích sdílejí návštěvníci zdravotnických zařízení i jejich pracovníci, je možné, že do budoucna nebude třeba řešit počet plicních ventilátorů, ale zda je bude mít kdo obsluhovat. 

TN.cz