dravá slunéčka

Asijské berušky zamořily domy v Česku. Přenášejí smrtící patogen!

Asijské berušky
Zdroj: Profimedia
Slunéčko východní už je dnes v Česku běžné
Téma:

Posledních několik let se Česko na podzim musí potýkat s invazí berušek. Ty si vybírají lidská obydlí jako úkryt před zimou. Nejde ale jen o slunéčka sedmitečná, daleko větším problémem jsou ta východní.

Berušky obsypávají fasády a tlačí se okny do bytů - takovou situaci zažil v posledních letech snad každý. Pro člověka velké nebezpečí nepředstavují, mít jich ale v domě několik desítek je hodně nepříjemné. Navíc vypouštějí nažloutlou tekutinu, která nevábně voní.

 

Nejsou to ale jen klasická slunéčka sedmitečná, která se nám snaží nastěhovat do bytu, i do Česka už se rozšířilo slunéčko východní. Poznáte ho zvláště podle většího množství černých teček, než má klasické slunéčko, jiné druhy mají krovky černé s červenými skvrnami.

 

Podívejte se na záběry čtenářů:

 

Stejně jako jiní brouci, i ono může citlivějším jedincům způsobit zdravotní potíže. "Můžou kousnout - zvlášť citlivým osobám se pak vytvoří dočasně pupínek jako po štípnutí jiným hmyzem. Dělají to hlavně kvůli žízni. Z mrtvolek slunéček uhynulých přes zimu v bytě se může vířit prach, který při vdechování u citlivých osob vyvolává alergii," vysvětlil Oldřich Nedvěd z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

 

Velké nebezpečí ale představují pro česká slunéčka. Podle entomologů jsou to právě ona, která mohou za pokles početnosti mnoha druhů našich slunéček. "Významná je konkurence o potravu a přímé žraní vajíček a mladších larev našich slunéček těmi asijskými," dodal Nedvěd s tím, že asijské berušky jsou daleko dravější.

 

 

Asijská slunéčka ale mohou být i prospěšná. "Významně pomáhá proti mšicím a merám zejména v ovocných sadech. Efektivněji než naše původní druhy a po celou sezónu," řekl entomolog.

 

Spolehlivý způsob, jak je odradit od hledání úkrytu v našich domovech, zatím bohužel není. "Za léta výzkumu jsme nenalezli žádný způsob, jak je odradit od instinktivního chování, kdy na podzim hledají zimoviště v nápadných objektech a zalézají se schovat do škvír. Pomůže jen dokonalá izolace oken. Anebo pak už jen vysavač," poradil Nedvěd.

 

 

S nálety asijských slunéček mají problémy i ve Velké Británii, píše o tom web Metro. Rozšířili se především ty s černými křídly. Podle britských expertů mohou východní slunéčka přenášet houbu, která je pro ta česká smrtící. Zatímco východní berušky jsou proti houbě imunní, organismus českých slunéček si s ní nedokáže poradit a uhyne.

 

To částečně potvrzuje i Nedvěd. "Naše slunéčka se mohou hmyzomorkou (houbou přítomnou v krvi slunéček východních) nejspíše nakazit, pokud budou moc žravá a nakažené (ale vlastně zdravé) slunéčko východní sežerou, tak, jak to dělají občas mezi sebou. Slunéčko východní může bez problémů žrát mnoho našich slunéček (i když ne všechny, některá jsou i pro něj jedovatá), ale opačně se to nevyplácí," zakončil odborník.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Máte rádi berušky? Tak pozor, přenášejí pohlavní chorobu

Šílenec! Muž se nechal zasypat půl milionem včel!

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mom TN.cz