Jednání kvůli Staňkovi

Schůzka v Lánech se posune o tři hodiny. Stihne ji Babiš z Bruselu?

Schůzka premiéra Andreje Babiše, předsedy ČSSD Jana Hamáčka a prezidenta Miloše Zemana kvůli výměně ministra kultury se posune o tři hodiny. V souvislosti s prodloužením summitu EU v Bruselu o to požádal Babiš.

"Pan prezident vyšel vstříc požadavku premiéra Andreje Babiše a trojstranné setkání v Lánech, za účasti vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, se v úterý dne 2. července 2019 uskuteční až ve 20:00 hodin," sdělil na twitteru mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček.Úterní schůzky s prezidentem Zemanem by se měl kromě Babiše zúčastnit také předseda ČSSD Jan Hamáček. Otázkou stále zůstává, zda český premiér stihne celé jednání Evropské rady, nebo bude muset i po odsunutí schůzky v Lánech odletět z Bruselu dříve.

 

V takovém případě by prý premiér delegoval svůj mandát na některého ze zástupců Visegrádské čtyřky. "Pravděpodobně na předsedu vlády Polské republiky, případně jestli tu bude Peter Pellegrini," doplnil Babiš.

 

Na schůzce v Lánech by měli Babiš, Hamáček a Zeman znovu řešit výměnu ministra kultury. Prezident dosud neodvolal Antonína Staňka a dal najevo, že se k tomu ani nechystá. Michala Šmardu, který má Staňka nahradit, prý nepovažuje za dobrého kandidáta.

 

 

ČSSD ale na výměně ministra trvá. Podle zdrojů zevnitř strany ministři sociální demokracie uvažují, že v opačném případě podají všichni demisi. Podle koaliční smlouvy by to znamenalo konec celé vlády. 12. července by se měli znovu sejít Zeman s Hamáčkem i Staňkem.

 

Babiš by mohl na prezidenta kvůli neodvolání ministra kultury podat kompetenční žalobu, což už dříve navrhovali sociální demokraté. Premiér ale uvedl, že k tomu nevidí důvod.

epa TN.cz