Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

kauza čapí hnízdo

Babiš má na krku policii! Poslanci rozhodnou o jeho vydání v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Zdroj: Profimedia
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek

Mezi poslanci to ve středu vřelo. Na jednání Sněmovny se nemohli shodnout, kdy a jestli vydat premiéra Andreje Babiše a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Nakonec se domluvili na pátku.

Policie chce Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka prošetřit kvůli údajnému zneužití dotací v kauze Čapí hnízdo. Jejich trestní stíhání ale není možné, jako poslanci totiž mají imunitu. A právě té je mandátový a imunitní výbor doporučil zbavit. Rozhodující slovo má nyní Poslanecká sněmovna.

 

O vydání premiéra Andreje Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání bude jednat v pátek. Sněmovna tak rozhodla na návrh ANO ve středu v rámci změn programu schůze. Piráti a lidovci neuspěli s návrhy, aby se dolní komora zabývala vydáním obou poslanců už dnes.

 

 

Na středu si Sněmovna naplánovala diskusi o reformě evropského azylového systému. S iniciativou zařadit tento bod přišlo hnutí SPD Tomia Okamury. Podle Okamury návrh reformy vede k omezení suverenity členských států EU.

 

O tom, v jaký den by Sněmovna měla jednat o Babišově a Faltýnkově vydání, se v dolní komoře rozproudila diskuse. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že vzhledem k očekávanému čtvrtečnímu jednání zástupců ANO a SPD o vládě by mohli představitelé Okamurova hnutí čelit podezření, že budou celý den licitovat o tom, aby Sněmovna Babiše a Faltýnka nevydala.

 

 

Faltýnek označil takové domněnky za bláboly a nesmysly. Uvedl, že Babiš i on chtějí být vydáni, budou pro to aktivně hlasovat a ve Sněmovně není kromě ANO klub, který by byl proti. Podle předsedy poslanců SPD Radima Fialy vnesl Kalousek do příběhu jen detektivní zápletku.

ČTK/ lud TN.cz