Mimořádný projev

Babiš poděkoval lékařům i seniorům. "Děláme spoustu chyb," přiznal

Téma:

Premiér Andrej Babiš pronesl mimořádný projev, který jste mohli sledovat v přímém přenosu na TV Nova a TN.cz. Poděkoval všem, kdo s koronavirem bojuje v první linii, a také seniorům - za to, jak situaci zvládají. Prohlásil, že na sebe bere zodpovědnost za vládní opatření.

Na začátek svého proslovu Babiš prohlásil, že se nacházíme v jednom z nejtěžších období novodobé historie. "Zítra to budou dva týdny, kdy zkoušíme žít v nové, velice náročné, mimořádné situaci - nouzovém stavu," popsal premiér. Česko podle něj zatím neprošlo podobnou zkouškou.

 

Zároveň uvedl, že Češi už v minulosti překonali krizové momenty díky své odvaze. "Odvaha nás provázela v těžkých dobách a posilovala naše národní sebevědomí. Našeho ducha. Odvaha, ohleduplnost a vzájemná pomoc - to je to, co vidím dnes. (...) A za to chci s velkou pokorou poděkovat," dodal.

 

Babiš také občany požádal o trpělivost a schovívavost. "Stejně jako vy se na to teprve snažíme reagovat. Proto nám prosím odpuste dílčí chyby a problémy. Je jich spousta. Aby ne, je to krizová situace, na kterou nebyla připravena žádná země v Evropě," připustil Babiš.

 

 

Šéf Ústředního krizového štábu a epidemiolog Roman Prymula si od premiéra vysloužil pochvalu. "Já jako premiér samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe veškerou politickou odpovědnost," sdělil Babiš s tím, že se snaží co nejlépe informovat veřejnost.

 

V další části projevu Babiš vyzval k tomu, aby se lidé spojili, byli k sobě ohleduplní a dodržovali vyhlášená opatření. Zopakoval, že roušky a respirátory nejsou dostupné po celém světě, že Česko přijalo přísná bezpečnostní opatření jako jedno z prvních a že se musí země udržet ekonomicky v chodu.

 

 

Premiér také poděkoval všem lékařům, prodavačkám, hasičům, policistům, hygienikům, dobrovolníkům nebo rodičům, kteří museli zůstat doma s dětmi. "Děkuju všem seniorům. Myslím na vás, jak zvládáte psychicky nesmírně náročnou situaci. Potřebujeme vás, ani nevíte jak," dodal.

 

Na závěr Babiš připustil, že opatření mohou trvat déle, než původně vláda předpokládala. Zároveň ale prý věří, že už brzy by se mohla omezení začít projevovat. "Společně jsme se této krizi postavili a společně to určitě zvládneme. A vyjdeme z krize ještě silnější a lepší jako lidé i jako národ," uzavřel.

 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš okomentoval projev Andreje Babiše:

TN.cz