Koronavirus

Vláda prodloužila omezení volného pohybu. PŘEHLED OPATŘENÍ

Vláda prodloužila omezení volného pohybu. PŘEHLED OPATŘENÍ
Zdroj: TV Nova

Vláda na svém pondělním zasedání rozhodla o prodloužení omezení volného pohybu osob v České republice. Dalšího zpřísnění podmínek se dočkali také pendleři. Změna čeká i důchodce, vláda opět změnila vyhrazené časy v obchodech.

Opatření, které vláda vydala ve stavu nouze, se prodlužují do 1. dubna. Očekávanou větou zahájil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) brífink po dalším jednání vlády. Původní zákaz měl přitom skončit v úterý 24. března v šest hodin ráno. Neustále přibývající počet nakažených v Česku, který již překročil 1200 případů, ale vládu přinutil datum ukončení posunout.

Prodloužení všech opatření znamená i nadále omezení volného pohybu osob. Do stejného data zůstanou zavřené také obchody nebo restaurace. Veřejné úřady budou stále otevřeny pouze dva dny v týdnu pokaždé na tři hodiny a budou nabízet jen omezené služby.

Související obsah

Pendlerům dala vláda na výběr. Mohou buď zůstat v České republice a nepracovat, nebo si najdou ubytování v zahraničí a bubou pokračovat v práci.

"Po návratu budou pendleři muset počítat se čtrnáctidenní karanténou,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Opatření se podle něho netýká pendlerů v Polsku a na Slovensku. Na hranicích tam režim zůstane stejný, epidemie v těchto zemích není tak rozšířená.

Vyhrazené hodiny v obchodech pro lidi nad 65 let se už potřetí mění, nejnověji budou v obchodech nad 500 metrů čtverečních od 8:00 do 10:00. V menších provozovnách omezení platit nebude.

Aby bylo připraveno dostatek kapacit na případné další pacienty nemocné s koronavirem, podpořila v pondělí vláda mimořádné opatření, kterým se zakazuje všem poskytovatelům následné péče poskytujícím následnou lůžkovou léčebně rehabilitační péči přijímat nové pacienty za tímto účelem.

Nově se rovněž nařizuje všem orgánům veřejné moci a správním orgánům omezit provoz v rámci všech pracovišť jen na nejnutnější agendy a omezit rozsah úředních hodin.

Související obsah

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhla novelu zákona o státním rozpočtu. Kvůli ekonomickým dopadům šíření koronaviru plánuje zvýšit schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. 

"Je to hrubý odhad, nevíme, jak dlouho bude tento stav trvat,“ vysvětlila Schillerová, která také v úterý požádá Evropskou komisi o povolení osvobodit od cla a daní zdravotnický materiál, který by kvůli tomu mohl zlevnit.

Podnikatelům je pozastavena povinnost evidovat tržby (EET) po dobu stavu nouze a následující tři měsíce. "Nově evidující podnikatele nemusí na finanční úřad pro registraci, stávající nemusí řešit technickou podporu či aktualizaci certifikátu," uvedla Schillerová.

 

Související obsah

Ministr Karel Havlíček (za ANO) po jednání vlády oznámil, že se živnostníkům odpouští zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Ošetřovné pro živnostníky bude bez omezení věku dítěte.

"Stát letos odpustí každému živnostníkovi na zálohách na sociálním a zdravotním pojištění celkem téměř 30 tisíc korun," prohlásil Havlíček.

Živnostníkům by měl také stát odpustit zálohy na důchodové pojištění v rozmezí března až srpna. Zákon jde v úterý k projednání do sněmovny. "Rozpočet to vyjde na 15 miliard," zmínila ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Prominuty pak budou zálohy na dani z příjmu pro fyzické a právní osoby k 15. červnu. Rovněž různé sankce a pokuty za pozdní podání daňového přiznání se v nastalé době dočkají odpustku.

Maturity by mohly začít 21 dní poté, co se znovu otevřou školy, příjímací zkoušky dva týdny po jejím znovuotevření. Pokud ale škola nezačne do 1. června, mohly by maturity nahradit výsledky studentů z posledních tří vysvědčení střední školy, oznámil ministr školství Robert Plaga (ANO). Proti tomu se ihned ozvaly hlasy ředitelů gymnázií, kteří takové rozhodnutí považují za degradaci školství.

 Podívejte se na záznam z pondělní tiskové konference:

kč, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz