Konec spolupráce

Británie Číně nevěří. Zatrhla Huawei spolupráci na mobilních sítích 5G

Huawei
Zdroj: Profimedia
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
14.7. 2020 18:19
Téma:

Čínská firma Huawei zažívá zklamání. Britská vláda zakázala mobilním operátorům, aby při budování telekomunikačních sítí 5G používali její technologii. Na vyškrtnutí Číny z budování sítí páté generace kvůli bezpečnostním rizikům dlouhodobě naléhaly Spojené státy.

O zákazu pro Huawei v britském parlamentu informoval ministr Oliver Dowden, do jehož kompetence od února náleží i digitalizace. Tamní mobilní operátoři nesmí technologii čínské firmy při práci na 5G sítích používat od 31. prosince 2020.

 

Pokud už některé komponenty od Huawei operátoři použili, do roku 2027 je musí zase odstranit. Dowden přiznal, že rozhodnutí nebylo jednoduché, ale zato je bezpečné. "Je správné pro britské telekomunikační sítě, pro naši národní bezpečnost a ekonomiku. A to jak nyní, tak v dlouhodobém horizontu," řekl.

 

 

Spuštění sítí páté generace se kvůli odstavení čínské společnosti zpozdí zhruba o rok. Celý proces se také výrazně prodraží. Ještě na začátku roku měla Huawei na budování 5G sítí alespoň částečný podíl. O jeho omezení rozhodli Britové už v lednu. Podíl firmy osekali na 35 % a navíc se nesměla nijak zapojit do výstavby sítí pro vojenské základny nebo jaderné elektrárny.

 

O odstřihnutí čínské firmy rozhodly sankce, které na zemi uvalily Spojené státy. Nemalým dílem přispěla i pochybnost o bezpečnosti a spolehlivosti jejích technologií. Podle USA využití technologií Huawei znamená bezpečnostní hrozbu, Čína je údajně používá ke špionáži.

 

 

Toto nařčení asijská velmoc odmítá. Vztahy mezi Británií a Čínou jsou napjaté. Někteří britští politici si myslí, že Čína neříká celou pravdu o koronaviru. Česká pobočka Huawei s rozhodnutím Britů nesouhlasí.

 

"Rozhodnutí Velké Británie je zklamáním a špatnou zprávou pro každého vlastníka mobilního telefonu. Namísto vzestupu britská vláda zvolila opačný směr. Zůstáváme přesvědčeni, že nová omezení ze strany Spojených států by neměla vliv na bezpečnost produktů, které do Velké Británie dodáváme," prohlásil PR manažer české pobočky Huawei Tomáš Kolder.

 

 

Guillaume Poupard, ředitel francouzské agentury pro kybernetickou bezpečnost, využití technologií Huawei pro budování 5G sítí nezakázal. Francouzským provozovatelům ale spolupráci s touto firmou nedoporučuje.

 

Německo k záležitosti zatím žádné konkrétní stanovisko nezaujalo. Finská společnost Nokia se přihlásila, že technologie Huawei nahradí.

TN.cz