Spojené státy

Bývalý policista obžalovaný z vraždy Floyda je na svobodě! Složil kauci

Derek Chauvin
Zdroj: Profimedia
Lucie Staničková
Lucie Staničková
8.10. 2020 7:10
Téma:

Bývalý americký policista Derek Chauvin obžalovaný z vraždy šestačtyřicetiletého černocha George Floyda byl ve středu propuštěn z minnesotské věznice. Složil totiž kauci ve výši jednoho milionu dolarů (přibližně 23 milionů korun).

"Hlavní líčení má začít s bývalým strážníkem a jeho třemi bývalými kolegy v březnu příštího roku,“ píše BBC.


Chauvin byl z policejního sboru propuštěný poté, co 25. května neozbrojenému a spoutanému černochovi klečel při zatýkání několik minut na krku. George Floyde poté zemřel. Celý zásah natočili kolemjdoucí a video odstartovalo vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě po celém světě.

 


Všichni čtyři policisté, kteří jsou obvinění v souvislosti se zabitím Floyda, podle BBC složili kauci a jsou nyní na svobodě až do hlavního líčení, které začne na jaře příštího roku. Chauvin byl od konce května dokonce ve vězení s nejvyšší ostrahou v Oak Park Heights v Minnesotě.


Podle soudních záznamů nesložil kauci v hotovosti. Není však jasné, odkud peníze měl. S jeho propuštěním se pojí také několik podmínek, které se stanovily už dříve.


"Pro ukončení vazby bylo nutné složit kauci ve výši 1,25 milionů dolarů bez jakýchkoli podmínek, nebo kauci ve výši jednoho milionu dolarů s dalšími podmínkami,“ informovala BBC.


Chauvin se tak nesmí například vrátit k práci u bezpečnostních složek, má zakázaný jakýkoliv kontakt s Floydovou rodinou a musí odevzdat veškeré zbrojní průkazy.

 

Čtyři bývalí policisté stanuli před soudem v souvislosti se smrtí George Floyda. Více v následující reportáži:

 

 

 

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz