Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

slovenská hlava státu

Čaputová se oficiálně ujme funkce prezidentky. Čeká ji slavnostní slib

Už v sobotu se na Slovensku ujme prezidentské funkce právnička a občanská aktivistka Zuzana Čaputová. Stane se tak vůbec první ženou v této funkci a zároveň - ve svých 45 letech - nejmladší hlavou státu v historii Slovenska.

V budově Slovenské filharmonie vítězka slovenských prezidentských voleb Zuzana Čaputová v sobotu slavnostně složí svůj slib a oficiálně se tak stane první slovenskou prezidentkou. Inaugurace, která je naplánovaná na poledne, proběhne za přítomnosti poslanců a dalších významných osobností.

 

Chybět nebudou ani nejbližší rodinní příslušníci, dcery Lea a Emma nebo partner Peter Konečný. Poté bude následovat inaugurační řeč, v níž nová prezidentka představí svou vizi toho, jak by mělo Slovensko pod jejím vedením v příštích pěti letech vypadat.

 

Inauguraci budou moct Slováci živě sledovat na obrazovkách. Ti, kteří by se s nově jmenovanou prezidentkou chtěli setkat osobně, budou mít možnost na náměstí nedaleko katedrály sv. Martina, kde se Čaputová odpoledne zúčastní slavnostní bohoslužby.

 

 

Zuzana Čaputová má už svůj oficiální portrét a je hotová i nová prezidentská poštovní známka. Ta má přitom svůj původ v Česku v tiskárně nedaleko Prahy.

Petra Matýsková, sei TN.cz