UKRAJINA

Výbuch v Černobylu: Svět si připomíná 35. výročí jaderné havárie

Anna Křenková
Anna Křenková
Aktualizováno 20:22
26.4. 2021 12:07
Téma:

V pondělí 26. dubna uplynulo 35 let od jedné z největších jaderných havárií v historii. V roce 1986 došlo v jaderné elektrárně v Černobylu k explozi čtvrtého bloku reaktoru. Následně bylo evakuováno město Pripjať. Ukrajina si v pondělí tuto tragédii připomíná. Jak Černobyl vypadá v roce 2021, se můžete podívat ve videu.

Černobylská havárie je dosud nejzávažnější havárií v historii jaderné energetiky. V časných ranních hodinách v sobotu 26. dubna 1986 během technické zkoušky v jaderné elektrárně na severu Ukrajiny abnormálně vzrostl výkon a prudce se zvýšil tlak páry v jaderném reaktoru. Následně čtvrtý blok elektrárny explodoval.

 


Tehdejší Sovětský svaz situaci zlehčoval a oznámil havárii jako běžnou poruchu. Režim havárii tajil tři dny. Ze začátku se nemluvilo ani o těch nejvyšších dávkách radiace, kterým bylo následně vystaveno několik set tisíc záchranářů, hasičů a vojáků. Přilehlé město Pripjať s 270 tisíci obyvateli bylo evakuováno a označeno za jednu z těžce kontaminovaných oblastí.

 

 

Obyvatelé tehdejšího Československa se o havárii dozvěděli poprvé 29. dubna 1986. Radioaktivní mrak se v následujících dnech přehnal přes většinu Evropy - přístroje ho zaznamenaly až ve Velké Británii. Podle odborníků se nikdy nepodařilo vyčíslit konečný počet obětí. Černobyl a přilehlé oblasti jsou stále radioaktivní.

 

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz