růst cen

České peněženky letos dostávají zabrat. Tohle všechno už zdražilo!

Zdražení
Zdroj: Getty Images
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 1. 11. 2019
Téma:

Češi jsou v posledních měsících vystavováni neustálému zdražování od potravin přes bydlení až po energie. Přestože některá odvětví, jako je oblečení nebo elektronika, našim peněženkám ulehčují, většinou se podle ekonoma Lukáše Kovandy setkáváme spíše s růstem cen. A zdražování bude i nadále pokračovat.

Potraviny

Začátek letošního roku odstartovalo enormní zdražování některých potravin. Největší šok našim peněženkám připravily ceny zeleniny, které průměrně vyrostly o 20 %. Brambory byly v prvním čtvrtletí dražší o neuvěřitelných 66 %. Zdražilo ale také například pečivo či máslo. V průběhu roku ceny zeleniny v čele s bramborami a cibulí stále rostly.

 

V březnu byly brambory doknoce nejdražší v historii. Důvodem bylo prý loňské extrémní sucho. Výrazně jsme si připlatili i za mrkev, cibuli, rajčata, papriky nebo petržel. Od léta se ceny začaly naštěstí snižovat, i když jenom mírně. To však neplatí o cenách masa.

 

Nejprudší zdražení se dotklo vepřového masa. Jenom ve třetím čtvrtletí ceny jatečních prasat vyrostly o téměř čtvrtinu. Kvůli tomu zdražilo i maso v obchodech. Hlavním důvodem je poptávka po evropském vepřovém v Číně, kde tamní chovy zdecimoval africký mor prasat.

 

 

 

Na konci léta zemědělci ohlásili i zdražování mléka a mléčných výrobků kvůli přemnoženým hrabošům, kteří ve velkém ničí úrodu obilnin. Ty představují nejdůležitější složku krmiv pro skot. Při nedostatku musí zemědělci hledat dražší náhradu, což se odráží i na cenách mléka. A od léta nakonec mléko skutečně zdražilo o necelých pět procent.

 

Pivo

Od října zvýšil Plzeňský prazdroj ceny svého piva v lahvích a plechovkách. Dotklo se to některých balení piv Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a neochuceného Birellu. V průměru se jednalo o zdražení o 50 haléřů.

 

Elektřina

Po celý rok zdražovala i elektřina. Už v lednu ceny vyrostly v průměru zhruba o 10 procent u všech největších dodavatelů. Tím to ale nekončí - energetické společnosti ČEZ a E.ON ohlásily další zdražování v listopadu, a to zhruba o pět procent. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se dá očekávat, že na růst cen budou reagovat i jiní dodavatelé. Další zdražování nastane zřejmě počátkem příštího roku.

 

Bydlení

Města po celé republice v poslední době zdražovaly nájemné ve svých obecních bytech. V mnoha z nich se jednalo o první úpravu nájemného po spoustě let. Například v České Kamenici se cena za metr čtvereční zvýšila trojnásobně. "Důvodem je, že se to nezvedalo zhruba 15 let," uvedl starosta města Jan Papajanovský.

 

 

S neustálým růstem nájmů se potýkají především Pražané. A nejen růstem nájmů - nemovitosti v hlavním městě jsou celkově čím dál dražší. A ceny se mohou i nadále zvyšovat. Koncem září totiž pražské zastupitelstvo schválilo vyšší daň z nemovitosti a to až na dvojnásobek.

 

Pošta

Česká pošta se rozhodla držet krok s letošním trendem zdražování a zvýšila ceny za některé své služby. Mezi ně patří například Balík Komplet, za který lidé nově dávají o deset korun více. Podražily i listovní zásilky.

 

Tabák a alkohol

V současné době se na půdě Poslanecké sněmovny řeší daňový balíček. Jeho součástí je i plánované zvýšení spotřební daně z cigaret a tabáku zhruba o desetinu. Vláda argumentuje tím, že je to důležité v rámci boje se závislostmi. Opozice ale tvrdí, že jde jen o způsob, jak získat do rozpočtu víc peněz - například na slibovaný vyšší rodičovský příspěvek.

TN.cz