Srovnání

Česko rozvolní přísná opatření. Jak je to v dalších zemích v Evropě?

Zuzana Říhová
Zuzana Říhová
29.11. 2020 22:15
Téma:

Evropské země jsou, co se týče epidemie, v různých stádiích. Třeba v Rakousku, ve Francii, nebo na Slovensku denní přírůstky nakažených klesají, naopak v Chorvatsku nebo Maďarsku zase rostou. A rozvolňování plošných opatření tomu odpovídá. Všude ale platí hygienická opatření - tedy roušky, dezinfekce a rozestupy.

Některé evropské země postupně uvolňují opatření. Od příštího týdne se k tomu chystá Belgie, Irsko, od neděle pak pět regionů v Itálii.

 

V Německu a Rakousku budou platit přísná opatření i v průběhu prosince, naopak v Polsku končí. Slovensko zpřísňuje, od 7.prosince vyžaduje negativní test při příjezdu do země.

 

Rakousko

V Rakousku potrvá lockdown až do 6. prosince. Jsou zavřeny obchody s výjimkou potravin, nejsou poskytovány služby a školy mají distanční výuku.

 

 

Německo

V Německu jsou prodloužena přísná opatření až do 20.prosince. Od 21.prosince má dojít hlavně k uvolnění cestování.

 

Slovensko

Do 29.prosince platí na Slovensku nouzový stav. Uvolněna tam byla omezení pro některé provozovny - u fitness center a bazénů bylo možné obnovit provoz s maximální kapacitou 6 lidí.

 

Francie

Ve Francii se otevřely obchody a uvolňují se pravidla pro pohyb lidí. Stále zavřené zůstanou bary i restaurace.

 

Velká Británie

Rozvolnění přijde už 2. prosince, kdy v zemi skončí karanténa a podle stavu epidemie budou v různých regionech platit různá pravidla.

 

 

Ukrajina

Na Ukrajině platí od 11.listopadu model státní karantény s víkendovým lockdownem.

 

Polsko

U našich severních sousedů není situace příznivá, přesto se tam otevírají obchody.

 

Vlády evropských zemí se shodují na jediném - nechtěji dopustit třetí vlnu koronavirové epidemie. Ministerstvo zahraničí nadále Čechům doporučuje cestovat výhradně v nutných případech.

pez TN.cz