Zimní speciál

Vánoční lyžování v Itálii se nekoná! Vláda chce omezení v celých Alpách

Italové si během vánočních svátků kvůli šířícímu se koronaviru nezalyžují. Informoval o tom premiér Giuseppe Conte. Tamní vláda navíc požaduje, aby pro lyžařská střediska v Alpách platila stejná provozní pravidla napříč dalšími zeměmi.

"Nemůžeme dovolit dovolené na sněhu, protože výsledkem by byla třetí vlna koronaviru,“ řekl Conte. Podle něj je navíc důležitá také v době vánočních svátků koordinace v celé Evropské unii.


Předseda italské vlády navíc potvrdil, že o společných pravidlech pro unii jednal už s německou kancléřkou Angelou Merkelovou i francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Související obsah


Podle italských médií však opatření kritizovaly zejména regiony, které se nachází na severu Itálie. Tam právě zimní dovolené a lyžování tvoří důležitý zdroj příjmů, zejména v době vánočních svátků. Rakouský ministr financí Gernot Blümel zdůraznil, že v případě otevření středisek po Vánocích by mělo přijít odškodnění pro jejich provozovatele.


Právě Rakousko je jednou ze zemí, která návrh Itálie kritizuje. "Pro rakouský cestovní ruch a jeho zimní turistiku je pandemie koronaviru obrovskou hrozbou z jakéhokoliv hlediska,“ řekl Blümel. Podle něj by uzavření sjezdovek znamenalo ztrátu ve výšit 2,4 miliardy eur.


Pro stejná pravidla v celé EU je však bavorský premiér Markus Söder, který podle agentury AFP hodlá nechat střediska po celé Vánoce zavřená. Další evropské země by podle něj měly rovněž k tomuto kroku přistoupit.

Související obsah


"Pokud chceme nechat hranice otevřené, potřebujeme jasnou dohodu ohledně lyžování. Upřednostnil bych společnou dohodu na evropské úrovni,“ řekl Söder.


Aktuálně provozuje v Alpách lyžařská střediska pouze Švýcarsko. V dalších zemích je provoz výrazně omezen, nebo dokonce zakázán. Rakouská střediska by se měla otevřít pro lyžaře od 6. prosince. Zda k obnovení provozu dojde však zatím není jasné.

Klesá zájem českých turistů a lyžařů o zahraniční zimní pobyty. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Zimní speciál

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz