vakcína

Rezervace na očkování je opět k dispozici, přibyly nové termíny

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 17:22
15.1. 2021 5:25
Téma:

Dlouho očekávaný centrální registrační systém se v osm hodin spustil. Na očkování se mohou hlásit senioři starší 80 let. Start rezervací provázely výpadky a další technické problémy. Kapacita se dopoledne vyčerpala po hodině a půl. Odpoledne přibyly nové termíny, po dvou hodinách ale znovu došly. Po 16. hodině však opět přibyly další nové termíny. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) systém funguje, přestože se přetížil.

V pátek ráno se v Česku spustil systém registrací na očkování proti covidu-19. Už po hodině a půl se ale uzavřela rezervace termínů, protože podle webu došly zásoby vakcín. Ve 14 hodin odpoledne v systému přibyly nové termíny, před 16. hodinou znovu došly. Zhruba půl hodiny na to, však ministerstvo zdravotnictví informovalo, že opět přidalo nové termíny.

 

Registrační web byl těsně před plánovaným startem nedostupný. S úderem osmé hodiny začal fungovat, lidé napříč Českem ale hlásili výpadky. Systém kolaboval, web v různých fázích registrace přestává reagovat. Nefungovala ani linka 1221.

 

"Ten systém nezkolaboval, byl přetížen. My jsme ten systém zabezpečili a funguje. Je skvělá zpráva, že je o to velký zájem. Funguje to, registruje se," hodnotil premiér Andrej Babiš (ANO) před polednem na tiskové konference. 

 

Odpoledne se v systému objevily nové termíny, v 16 hodin už zase nebyly: 

 

Už před půl devátou rezervační systém hlásil, že všechny termíny na očkování jsou obsazené a další budou, až dorazí další vakcíny. Zásoby tak Česku došly po pouhých 80 minutách. "Omlouváme se, ale kapacita rezervací na očkování je již vyčerpaná u všech očkovacích míst. Další rezervace budou umožněny později dle dodávky vakcín. Doporučujeme ověřit volnou kapacitu nejdříve za několik dní," stálo na webu. Odpoledne přibyly nové termíny a systém se opět zpřístupnil, o dvě hodiny později se znovu vyčerpaly.

 

 

Zaregistrovat se podle dat Chytré karantény zatím stihlo 65 tisíc lidí, pouze 3000 z nich obdržely termín. "Jen co přijdou nové vakcíny, budou otevřená i další nová místa pro registraci na očkování," uvedla na twitteru. Přitom Státní zdravotní ústav (SZÚ) dostal 1000 vakcín, kterými měl očkovat i rizikové skupiny. Místo toho je dostali zaměstnanci a jejich příbuzní (podrobnosti čtěte zde).

 

 

Jak se vyznat v centrálním rezervačním systému:

 

Problémy měli lidé také s SMS zprávami s PIN kódy, které jsou k registraci nezbytné. Na textovky se čekalo až desítky minut, ve frontě jich bylo přes 40 tisíc. Některým lidem navíc po zadání do formuláře na webu doručený kód nefungoval. 

 

Operátoři totiž o SMS zprávách dopředu nevěděli a na nápor sítě se nemohli připravit. Řekl to Jiří Grund, ředitel Asociace mobilních sítí. Souhlasí i korporátní manažer operátora T-Mobile Petr Jonák. "O hromadném rozesílání SMS s PIN kódem nás dopředu nikdo neinformoval. Jakmile naši technici zjistili nápor SMS, okamžitě kapacitu sami navýšili. Mimochodem, původní kapacitu si takto sjednala společnost, která SMS agreguje, nikoliv my," napsal na twitteru.

 

 

Trable způsobují také kratší rodná čísla. Mnozí senioři totiž mají za lomítkem pouze trojčíslí, které však registrační systém neakceptoval. 

 

"Ani s tím rodným číslem není problém. Funguje to. "Naším cílem je pro seniory nad 80 let zajistit co největší počet rezervací. To budeme samozřejmě řešit," tvrdil Babiš.

 

Desetitisíce lidí termín očkování nedostaly. Konkrétní datum se mohou dozvědět až za několik dní, až budou další vakcíny. "Rezervační systém poskytne rezervaci prvního i druhého termínu současně, a to včetně možnosti změny data i připomínek na jednotlivé návštěvy. To vše na jednom místě," pochvaloval si přitom šéf resortu zdravotnicví Jan Blatný (za ANO).

 

Situace po spuštění jsme sledovali v on-line reportáži:

On-line reportáž

ON-LINE: Česko spouští rezervace očkování

10:34

Zaregistrovaných je už 65 tisíc

Termín ale dostaly pouze dvě tisícovky zaregistrovaných, zbytek čeká na dodávku dalších vakcín.

10:28

Přehled všech problémů registračního systému

Systém se krátce po spuštění přetížil a lidé se potýkali s výpadky, nefunkčními PIN kódy i dalšími problémy. Na jejich kompletní přehled se podívejte tady.

10:17

Brno chce vlastní systém registrací

Na twitteru to uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). "Centrální systém registrace pro očkování seniorů kolabuje. Telefonická linka nefunguje. V ČR máme celkem 400 tisíc seniorů ve věku 80 +, systém není připraven ani na registraci desetiny z nich. Svolávám proto v Brně jednání, kde připravíme systém, který bude fungovat," napsal.

 

Ministerstvo zdravotnictví zdůrazňuje, že seniorům při objednávání mohou pomoci jejich příbuzní, nebo třeba praktičtí lékaři. Podrobný návod, jak postupovat při registraci v systému a posléze při rezervaci termínu, naleznete v článku ZDE.

  

 

V případě úspěšné rezervace si člověk vybere pouze jeden termín, kdy dostane první dávku vakcíny. Automaticky se mu při potvrzení vytvoří i rezervace na druhé kolo očkování, které proběhne několik týdnů poté.

 

Platí totiž, že mezi dávkami vakcíny Pfizer/BioNTech musí být minimální odstup 21 dní. U Moderny je to 28 dní. Více vakcín v Česku zatím schváleno není.

 

V tzv. fázi IB se budou moci začít očkovat další rizikové skupiny obyvatelstva, jako jsou lidé s chronickými nemocemi, senioři nad 65 let nebo pracovníci kritické infrastruktury. Poté bude následovat fáze II, kdy na vakcínou bude mít nárok zbytek veřejnosti. Přesné termíny ministerstvo zdravotnictví ještě neuvedlo.

 

Politici se po ranním kolapsu registrace rozdělili na dva tábory. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Podívejte se na osm kroků pro úspěšné zapsání do rezervačního systému:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz