nepříznivé počasí

ČHMÚ vydal tři výstrahy! Česko potrápí vítr nad 100 km/h a nový sníh

V horách udeřil silný vítr o rychlosti až 100 km/h
Zdroj: Radka Myšková
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 14:08
22.1. 2021 12:02
Téma:

Do Česka se o víkendu přižene velmi silný vítr, který by mohl podle meteorologů lámat stromy, hrozí i menší škody na budovách. Na horách by mohl dosahovat rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Současně Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal také výstrahu před novou sněhovou pokrývkou a vyhlásil povodňovou bdělost.

Výstraha ČHMÚ před silným větrem začne platit v sobotu o půlnoci v částech Jihomoravského kraje (Břeclav, Bučovice, Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou, Vyškov), v celém Zlínském kraji, v částech Pardubického kraje (Králíky, Lanškroun, Ústí nad Orlicí, Žamberk), Olomouckého kraje (Hranice, Jeseník, Konice, Lipník nad Bečvou, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Šumperk) a v celém Moravskoslezském kraji. S výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje, kde skončí výstraha dříve, je varování platné až do sobotních 15:00.

 

Současně meteorologové vydali výstrahu před novou sněhovou pokrývkou. Připadnout by mělo většinou kolem 7 až 10 centimetrů během 12 hodin, v Krušných horách by to mohlo být až 15 centimetrů nového sněhu.

 

Výstraha začíná platit také o půlnoci v noci na sobotu v částech Středočeského kraje (Beroun, Hořovice, Příbram, Rakovník), Plzeňského kraje (Domažlice, Horšovský Týn, Klatovy, Kralovice, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Stříbro, Tachov), v částech Ústeckého kraje (Děčín, Chomutov, Kadaň, Litvínov, Podbořany, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf) a v celém Karlovarském kraji. Varování platí do sobotních 15:00.

 

 

Zejména ve Zlínském a Jihomoravském kraji očekávají meteorologové vzestupy hladin řek, voda by se ale z břehů vylívat neměla. Povodňová bdělost je platná od půlnoci v noci na sobotu pro Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a v částech Zlínského kraje (Luhačovice, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vizovice, Zlín). Odvolána by měla být až v neděli v poledne.

 

Grafická podoba výstrah ČHMÚ:

Podívejte se na předpověď počasí na 22.1. ZDE:

TN.cz