Zahraničí

Chorvatsko razantně mění podmínky pro vstup, je třeba očkování nebo test

Jan Houška
Jan Houška, Marek Bruna
Aktualizováno 12:09
1.7. 2021 9:05
Téma:

Chorvatsko od čtvrtka mění podmínky pro vstup do země. Nově je nutný doklad o očkování, potvrzení o prodělání nemoci, nebo negativní test. Do konce června přitom stačilo mít jen občanský průkaz či pas. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek zároveň uvedl, že kontroly budou na chorvatských hranicích probíhat až od pátku.

Chorvatsko od čtvrtka zásadně mění podmínky pro vstup do země. Nově je potřeba covid pas prokazující očkování na covid či prodělání nemoci nebo negativní test na koronavirus. Cestování do Chorvatska bylo přitom od půlky června pro cestující z Česka bez omezení, stačil pouze občanský průkaz nebo cestovní pas.

 

Vstoupit do země je tak nově možné po předložení negativního antigenního testu, který není starší než 48 hodin a negativního PCR testu, který není starší než 72 hodin. Návštěva země je povolena i s potvrzením o provedení kompletního očkování, nebo potvrzením o prodělání covidu-19. K předložení potvrzení slouží covid pas, který naleznete na portálu ocko.uzis.cz.

 

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) uvedl, že chorvatská strana bude na hranicicích podmínky kontrolovat až od pátku. Pokud byste přesto měli na chorvatských hranicích problémy, kontaktujte českou ambasádu na telefonním čísle + 385 1 6177 246.  Kulhánek také potvrdil, že stačí jedna dávka očkování.

 

 

 

Jedete právě do Chorvatska a postihla vás změna podmínek? Ozvěte se nám na telefon  +420 606 09 09 09, nebo také e-mail či Facebook.

 

 

Děti mladší 12 let nemusí podstupovat testování a předkládat negativní test. Od podmínek jsou oproštěni i lidé, kteří zemí pouze projíždí. Cestující musí také před vstupem vyplnit příjezdový formulář Enter Croatia, který je k nalezení na speciálních webových stránkách.

 

Na hranicicích s Chorvatskem se od čtvrtečního rána tvoří několika kilometrové kolony:

 

Zpřísnění podmínek zaskočilo i českou vládu. "My jsme byli překvapeni, že to takhle změnili. Ale oni to odůvodňují tím, že spouští covid pas, takže principiálně se ty podmínky nezměnily, ale není možné jezdit na občanku, je potřeba covid pas," uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

 

Chorvatsko je na cestovatelském semaforu českého ministerstva zahraničí označeno zelenou barvou. Cestování ze zelených států není nijak omezené. Při návratu zpět do Česka tak není nutné předkládat negativní test, ani nastoupit do karantény.

 

Společnost RegioJet začala od 1. července vypravovat pravidelný vlakový spoj do Chorvatska. ""Nebudeme žádné vlaky rušit, budeme dělat maximum pro to, abychom vyšli cestujícím co nejvíce vstříc," uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj pro TN.cz s tím, že firma zprovozní na pražském hlavním nádraží testovací místo.

 

"My doufáme, že se ta situace uklidní a pravidla se už ustálí. Každopádně doporučuji každému, aby se před odjezdem přesvědčil, že ta aktuální pravidla platí. Do Chorvatska aktuálně míří zhruba 200 až 250 tisíc Čechů," řekl ve vysílání TN LIVE ke zpřísnění podmínek místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

 

Ke zpřísnění podmínek pro vstup do Chorvatska se vyjádřil i premiér Andrej Babiš:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz