Zaorálek ho přislíbil

Chramostová si zaslouží pohřeb se státními poctami, napsal Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Zdroj: Mediafax
Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
Aktualizováno 8.10. 2019 19:02
Téma:

Dohady o státním pohřbu a pietních aktech po smrti Karla Gotta nekončí. V sobotu mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk oznámil úmrtí herečky a signatářky Charty 77 Vlasty Chramostové. Na její skon reagoval ihned předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vyjádřením, že by si zasloužila státní pohřeb. Další reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Pohřeb se státní poctou pro herečku přislíbil ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Vlasta Chramostová zemřela v sobotu ve věku 92 let. Chramostová byla výraznou osobností disentu, podepsala Chartu 77 a dlouho se věnovala také bytovému divadlu, protože ji minulý režim nedovolil hrát. Počátkem roku zemřel Stanislav Milota, manžel Vlasty Chramostové.

 

"Po Standovi zemřela dnes i Vlasta Chramostová. Opustila nás nejen skvělá herečka, ale i statečná žena, ke které mě vázalo dlouholeté přátelství datované ještě z dob disentu. Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová,“ uvedl předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský v prohlášení, které má redakce TN.cz k dispozici.

 

 

Ministr kultury Lubomír Zaorálek v neděli podle deníku Právo přislíbil, že herečka bude mít pohřeb se státními poctami. "To není třeba navrhovat, to už se připravuje. Mluvil jsem s ředitelem Národního divadla i předsedou herecké asociace panem Kepkou. Obřad bude v pondělí 14. října v 11 hodin se vším, co k tomu patří," citoval Zaorálka web Novinky.cz Ceremoniál bude v Národním divadle.

 

Rychetského prohlášení značně rozladilo mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. "Převelice se stydím za předsedu Ústavního soudu! Svým prohlášením jenom vyvolává další vášně. To si dr. Rychetský neuvědomuje, že proti sobě posmrtně staví dvě velké osobnosti a rozděluje tak národ?,“ napsal Ovčáček na sociální síť. Je nutné podotknout, že předseda ÚS Rychetský ve svém prohlášení nikde nepíše, že by si Karel Gott státní pohřeb nezasloužil.

 

 

Pohřeb se státními poctami bude mít i zpěvák Karel Gott. Po dohodě s rodinou ho upořádá Úřad vlády v Katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

 

Pohřeb se státními poctami si pro Vlastu Chramostovou přál také Mikuláš Kroupa z Kolegia Paměti národa, které se věnuje příběhům a osudům lidí, které prožily za minulých režimů.

TN.cz