Čínské vyhrožování

Čína opět vyhrožuje kvůli Vystrčilovi. Nepřípustné, zastali se ho Němci

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
1.9. 2020 14:13
Téma:

Čínský ministr zahraničí Wang I v pondělí vyhrožoval Miloši Vystrčilovi (ODS), předsedovi Senátu, kvůli cestě na Tchaj-wan. České ministerstvo předvolalo velvyslance Čanga Ťien-mina, jenž bezprostředně nato v ostré rétorice pokračoval. Peking podle něj podnikne "odpovídající kroky". Wang v úterý doplnil, že Vystrčil "překročil červenou čáru". Němečtí politici se postavili na stranu Česka.

Proti Vystrčilově cestě vystupuje Čína dlouhodobě. V pondělí její postoj přerostl v otevřené vyhrožování. Čínský ministr zahraničí Wang prohlásil, že šéf Senátu bude muset "zaplatit vysokou cenu". 

 

Proti jeho slovům se okamžitě ohradil premiér Andrej Babiš (ANO) i české ministerstvo zahraničí, které si předvolalo čínského velvyslance. "Pan náměstek Tlapal se sešel s čínským velvyslancem, vyjádřil náš nesouhlas se slovy, které z mého pohledu rozhodně nejsou diplomatické a jsou za hranou," napsal šéf resortu Tomáš Petříček (ČSSD) na twitter.

 

Čang Ťien-min ale po schůzce v oficiálním prohlášení ostrou rétoriku zmírnil jen nepatrně.

 

Miloš Vystrčil dostal na Tchaj-wanu medaili za parlamentní diplomacii. Podívejte se na video:

 

"Velvyslanec Čang Ťien-min zdůraznil, že Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí území Číny. Čína vždy pevně oponovala jakékoliv formě oficiálních výměn s Tchaj-wanem u států, se kterými Čína navázala diplomatické vztahy. Zásada jedné Číny je politickým základem čínsko-českých vztahů. Navzdory silnému nesouhlasu a vážně oponující pozici Číny stejně trval Vystrčil ve vlastním zájmu na tzv. ‘návštěvě‘ Tchaj-wanu s delegací, čímž očividně podpořil separatistické síly a aktivity spojené s ‘nezávislostí Tchaj-wanu‘," uvedla ambasáda ve svém stanovisku.

 

 

"Čínská strana výrazně nesouhlasí a odsuzuje takový čin. Velvyslanec Čang Ťien-min poukázal na to, že čínská vláda a lid má pevnou vůli chránit národní suverenitu a územní celistvost. Čína podnikne odpovídající kroky nezbytné k ochraně svých legitimních práv a zájmů," stojí dále v prohlášení. "Čínská strana vyzývá českou stranu, aby si uvědomila skutečnou podstatu této návštěvy a dodržela princip jedné Číny, zabránila nepříznivým dopadům návštěvy Tchaj-wanu a zamezila tak poškozování rozvoje bilaterálních vztahů mezi Čínou a Českou republikou," uzavřelo velvyslanectví.

 

Wang v úterý na společné tiskové konferenci s německým ministrem zahraničí Heikem Maasem znovu prohlásil, že Vystrčil cestou na Tchaj-wan "překročil červenou čáru", píše portál nytimes.com. Maas se potom Česka zastal, podle něj jsou výhrůžky ze strany Číny nepřípustné.

 

Rovněž předsedovi zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbertu Röttgenovi se Wangova slova nelíbí. "Skutečnost, že čínský ministr zahraničí během své návštěvy Německa vyhrožuje jinému členskému státu Evropské unie a jeho předsedovi Senátu, je nejenom urážkou diplomacie, ale i demokracie," řekl podle webu stimme.de.

 

 

Vystrčil zůstane na Tchaj-wanu i s 90člennou delegací do pátku. Společně s ním je na návštěvě ostrovů i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Hlavním cílem má být navazování obchodních kontaktů. Vystrčila už přijal předseda tamějšího parlamentu, čeká ho i setkání s tchajwanskou prezidentkou.

Podívejte se na reportáž o vztazích mezi Čínou a Tchaj-wanem:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz