nárok na OŠETŘOVNÉ

Co mám dělat, pokud mé dítě je starší 10 let a nemůže být doma samo?

Nemocné dítě - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto
Petra Bílková
Petra Bílková
Publikováno 11. 3. 2020
Téma:

Do složité situace se vzhledem k uzavírání škol dostanou všichni rodiče. Pokud je ale jejich dítěti méně než 10 let, mají nárok na ošetřovné, jsou-li zaměstnanci. Co když je dítě ale starší 10 let, a nemůže ze zdravotních důvodů zůstat doma samo?

Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých stránkách infromovalo o tzv. ošetřovném. Na to mají nárok rodiče-zaměstnanci, pokud mají děti mladší 10 let. OSVČ takový nárok nevzniká.

 

Existují ale zdravotní komplikace, jako například ADHD nebo autismus, které znemožňují dítěti být doma samo. Jejich rodičům vzniká nárok na tzv. ošetřovné až v  případě, že lékař potvrdí, že dítě s danou nemocí nebo poruchou nemůže být samo doma.

 

 

Pokud nemůžete chodit do práce z toho důvodu, že musíte pečovat o člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, máte nárok na ošetřovné. Tento důvod se týká i ošetřování dětí starších 10 let, informuje na svých stránkách Aperio, společnost pro zdravé rodičovství.

 

V takovém případě je tedy nutné obrátit se na lékaře. Ten musí potvrdit, že zdravotní stav dítěte vyžaduje péči jiné osoby.

Související témata:
TN.cz