Tisková zpráva
Toto je tisková zpráva. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Co nevíte o rovnátkách a v čem všem navíc pomohou

Mediestetik
Zdroj: mediest.cz
Téma:

Zájem o rovnátka se u nás stále zvyšuje. Přestože jde o finančně náročnější metodu, spousta lidí neváhá za kvalitu provedení na špičkovém pracovišti připlatit.

Souměrný chrup totiž dokáže navrátit zdravé sebevědomí, navíc je důležitý i ze zdravotního hlediska. A aby práce byla opravdu kvalitně a odborně provedena, vyplatí se do ní investovat. Na našem trhu je několik druhů rovnátek v různých finančních kategoriích. Pojďme se seznámit s několika druhy, tím jak fungují a pro koho jsou vhodná.

„Nejrozšířenější jsou tzv. fixní rovnátka, která dokážou řešit i náročnější vady chrupu. Mezi nejčastější problémy, které řeší nasazení fixních rovnátek, patří předkus, zkřížený či otevřený skus, vychýlené a pokřivené zuby nebo různé vady čelistí,“ uvedl MDDr. Martin Šrubař, ortodontista kliniky Mediestetik

Rovnátka i na zdravou čelist


Lidé jsou často překvapení, že se rovnátka aplikují i na čelist, která je zdravá a bez vady. To proto, že léčba fixními rovnátky musí být komplexní a velmi individuální a navíc je potřeba srovnat celou čelist. Představte si, že se vám během rovnání mění postavení čelisti v ústech a tudíž je potřeba, aby obě čelisti působily souměrně. „Občas jsou pacienti zaskočení, proč i u zdánlivě rovného zubního oblouku navrhuje ošetřující lékař nasazení rovnátek. Důvodem často bývá úprava skusu. Stabilní skus je dlouhodobě funkčně výhodnější, zároveň také zabraňuje recidivě, tedy tomu, aby se zuby po vyrovnání a sejmutí rovnátek opět zkřivily," vysvětlil MDDr. Šrubař.


Zubní hygiena je zásadní

Fixní rovnátka vyžadují od pacienta přísnou disciplínu a jistá omezení. Například se musí vyhýbat kousání tvrdých potravin, které by mohly aparát poškodit. Stejně tak se nesmějí jíst lepkavá jídla, aby na drátkách neulpívala. Jablko nebo mrkev si musíte nastrouhat, oříškům se vyhýbat a čokoládu si odpustit. Naprosto nezbytné je rovnátka několikrát denně čistit, aby na nich nezůstávaly zbytky jídla. „Zuby by se měly čistit nejlépe po každém jídle, protože se na rovnátku zachytávají zbytky potravy. Délka čištění závisí na zručnosti každého pacienta, po vyčištění by na povrchu zubu neměl zůstávat zubní plak," uvedl odborník. Někdy je to však nemožné vyčistit si zuby po každém jídle, proto je důležité, aby si pacient rovnátka i zuby dokonale dočistil vždy večer před spaním.

Dentální hygiena u profesionála

Při nošení fixních rovnátek by občasná návštěva dentální hygienistky měla být samozřejmostí. „Kvalitní zubní hygiena pacienta přispívá ke zdárnému výsledku léčby rovnátky. Při jejím nedodržování může dojít k nevratným změnám na dásních a defektům skloviny," upřesnil ortodontista.

Kvůli tomu vznikají mýty o tom, že fixní rovnátka způsobují na zubech bílé skvrny. „Rovnátka sama od sebe zuby neničí. Pokud pacient dodržuje dokonalou hygienu, může je nosit teoreticky i řadu let bez jakýchkoli neblahých následků pro zuby. V případě, že je hygiena nedostatečná, mohou vzniknout na povrchu zubu bílé skvrny," doplnil MDDr. Šrubař.


Neviditelný luxus

Pokud máte problém s rovnátky na přední části zubů, i tady už existuje řešení. Tzv. neviditelná rovnátka se umisťují na zadní část zubů, tudíž je nikdo neuvidí. Říká se jim i rovnátka lingvální. Vzhledem k náročné práci v ordinaci a laboratoři, je však jejich cena vyšší než u klasických fixních rovnátek. Navíc se vyrábějí z ušlechtilých kovů, nejčastěji ze zlata, jež se nejlépe a nejpřesněji odlévá, což má zásadní vliv na výsledek léčby. Zároveň je zlato velmi dobře snášené organismem a minimalizuje riziko alergických reakcí. „Tato rovnátka jsou ideálním řešením pro ty, kteří chtějí právě probíhající korekci zubů utajit. Zámky jsou po umístění na zadní strany zubů spojeny drátkem s tvarovou pamětí, který postupně zuby rovná do požadované pozice," uvádí doktor Šrubař. Cena léčby rovnátky Incognito je cca 49 000 Kč za jednu čelist.
Druhou převratnou novinkou jsou tzv. neviditelná rovnátka ze silikonu. Neviditelné nejsou drátky ani zámky v klasickém slova smyslu, ale speciální průhledné návleky na zuby, které se v průběhu léčby vyměňují. Klient jich dostává na celé dva roky léčby několik sad, jež jsou předem vyrobené podle přesného počítačového modelu. Tím, jak se mění jednotlivé návleky, posunuje se také chrup do správné polohy. Návleky přiléhají těsně k zubům a i z blízka jsou téměř nepostřehnutelné. Cena za léčbu těmito rovnátky se pohybuje okolo 100 000 Kč.

Nejprve vyléčit kazy

Před nasazením rovnátek je nutné vždy odstranit případné zubní kazy a opatřit zub výplní či protetickým ošetřením, jinak hrozí, že se bude zubní kaz dále rozšiřovat, což může v nejhorším případě vést i k vytržení zubu.

Kdo může na fixní rovnátka zapomenout?

Kontraindikací, tedy důvodů, kdy nemůžete nosit fixní rovnátka, není mnoho. Jednou z nich je neschopnost dodržovat pravidelnou hygienu. "Pokud pacient není schopný udržovat dlouhodobě dobrou hygienu bez rovnátek, je pravděpodobné, že se tento stav po nasazení fixních rovnátek ještě zhorší. Proto je nutné tyto pacienty důkladně informovat a motivovat ke zlepšení ústní hygieny," upozorňuje doktor Šrubař. Dalšími kontraindikacemi mohou být různé druhy alergií na jednotlivé složky fixního aparátu nebo plánované vyšetření magnetickou rezonancí.

Co vás čeká v ordinaci?

Součástí vstupního vyšetření na ortodoncii je vyšetření zubů, dásní, skusu, čelistního kloubu, hodnocení estetiky chrupu, pořízení fotodokumentace a provedení RTG diagnostiky, zhotovení otisků zubů na studijní modely. Na další návštěvě vám lékař sdělí plán léčby, který s vámi podrobně konzultuje a zodpoví vaše dotazy. Nastíní vám kompletní postup léčby, vysvětlí, jak se zuby po nasazení aparátu musejí čistit a rovnátka udržovat a také odhadne celkové náklady na léčbu. Pokud se rozhodnete pro rovnátka, může se začít s terapií. Počítejte s tím, že zpočátku vás čekají dvě až tři návštěvy za sebou, než proběhnou všechny přípravy, poté se dochází na kontroly každých několik týdnů.

 

Související témata:
Tisková zpráva