Boj s nákazou

Koronavirus je stále záhadou. Tohle všechno o něm vědci už zjistili!

Filip Pultar
Filip Pultar
14.5. 2020 20:59
Téma:

Vědci z celého světa se stále snaží zjistit co nejvíce informací o novém koronaviru. I když mají za poslední čtyři měsíce mnoho nových poznatků, pořád to nestačí. Vakcína je teprve ve vývoji a zatím není ani jasné to, zda se virus bude vracet stejně jako chřipka nebo jaké zdravotní dopady bude mít na vyléčené.

Je to pořád veká neznámá. Zatím je jasné, že nový koronavirus patří mezi RNA viry a ty tvoří celou třetinu všech nemocí přenosných ze zvířete na člověka. Navíc oproti chřipce se šíří mnohem snadněji. Ve světě je zatím známých osm kmenů nového koronaviru a ty se mezi sebou výrazně neliší.

 

Každý z kmenů ale vytváří mutace a to může výrazně zkomplikovat vývoj vakcíny. Zatím zřejmě bude stačit jedna vakcína pro všechny kmeny, pokud ale mutování ještě nabere na obrátkách, bude potřeba několik druhů očkování. "Mutace viru jsou vždy špatnou zprávou. Ukazuje to, že jsou ty viry schopny se lépe a lépe přenést na člověka," vysvětluje epidemiolog Roman Chlíbek.

 

Vědci z londýnské univerzity zkoumali 7,5 tisíce vzorků koronaviru a podle nich virus zmutoval už nejméně 198krát. A také tvrdí, že se mění jen část viru a některé fragmenty zůstávají stejné. "Vakcína či léky by kvůli mutacím nemusely být účinné, proto bude lepší, když se dlouhodobá terapie zaměří na stabilnější části viru," říká Francois Balloux z londýnské univerzity.

 

 

 

Některé mutace jsou už teď velmi odolné. Ve světě i u nás jsou už známé případy, kdy se lidé léčili dva měsíce a pořád u nich testy přítomnost viru potvrzují. "Virus se prakticky stane u některých lidí součástí jejich mikroflóry na sliznici," konstatuje Chlíbek.

 

Zatím se neví, jestli takto chronicky nemocný člověk bude i nadále přenašečem, byť jeho tělo už virus přijalo bez jakýchkoliv zdravotních problémů. A od toho vědci odvozují i pravděpodobnost trvalých následků pro organizmus.

 

"Podle našich zkušeností s koronaviry SARS a MERS odhadujeme, že někteří pacienti budou trpět plicní fibrózou," říká patolog Šu-Jüan Siao. "Může poškodit srdce, játra, ledviny, mozek i endokrinní systém či oběhovou soustavu," doplňuje ho kardiolog Harlan Krumholz.

 

Epidemiologové se také přou o to, jestli je koronavirus otázkou jedné sezóny, nebo jestli se nákaza bude šířit pravidelně. "Koronavirus se s námi sžije tak, že tu bude celoročně. To, že se ho nezbavíme, je můj názor a myslím si, že to tak bude," říká Chlíbek.

Kateřina Sejková TN.cz