COVID SE NEVZDÁVÁ

Covid se ve světě dál šíří. Dynamika je extrémně silná, varuje Francie

Patrik Balcar
Patrik Balcar
Aktualizováno 20:22
20.7. 2021 20:17
Téma:

Počty nakažených koronavirem rostou po celé Evropě. Situace se rychle zhoršuje například ve Francii, Španělsku, Nizozemsku nebo ve Velké Británii. Přesto třeba Anglie rozvolňuje a tvrdí, že na počtech hospitalizovaných nebo počtu obětí se rostoucí počty nakažených výrazně neprojevují. Země spoléhají na očkování.

Evropa závodí s časem. Na jednu stranu rychle rostou počty očkovaných, na druhou stranu se na celém kontinentě rychle šíří velmi nakažlivá varianta koronaviru delta, známá také jako indická.

 

"Vstoupili jsme do čtvrté vlny. Dynamika epidemie je extrémně silná. Tato vlna je rychlejší a nárůst počtu případů strmější než u všech předchozích," uvedl mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal.

 

Lidé se tak obávají dalších celostátních karantén, uzavřených hranic a dalších omezení. Pomoci by podle odborníků mělo očkování. Díky němu by si velké počty nově nakažených měly vyžádat daleko méně hospitalizací a jen zlomek úmrtí.

 

 

Příkladem je Velká Británie. Země v sedmidenním průměru hlásí zhruba 45 tisíc nakažených a 40 obětí za den. V lednu přitom bývaly počty nově nakažených jen o trochu vyšší, denně ale umíralo i přes tisíc lidí.

 

Výrazně nižší jsou i počty hospitalizovaných, v lednu jich bylo až 39 tisíc, teď jich je v nemocnicích v Británii s covidem méně než desetina, konkrétně 3 800 lidí.

 

Velká Británie má oběma dávkami proočkováno 53 % populace, rychle ji ale dohání další evropské státy. Podobně na tom už je třeba Španělsko.


"Více než polovina obyvatel Španělska je teď naočkovaná alespoň jednou dávkou vakcíny. Jsme třetí zemí Evropské unie, která tohle dokázala," uvedla koordinátorka španělského očkování Marie Jose Sierra.

 

I tak ve Španělsku rostou počty nakažených a téměř už dorovnaly lednovou vlnu. V sedmidenním průměru mají Španělé 27 tisíc nakažených denně, obětí je ale v průměru jen 14 za den. V lednu v průměru umíralo až 500 lidí denně. V nemocnicích bývalo v zimě až 30 tisíc lidí, teď je hospitalizováno čtyři tisíce osob.

 

 

Podobně je na tom i Nizozemsko. K sedmidennímu průměru deset tisíc nově nakažených denně ale každý den hlásí průměrně dvě oběti. V lednu to bývalo i přes 100. Hospitalizováno tehdy byly i dva tisíce lidí, teď jich je v nizozemských nemocnicích s covidem 270.

 

Rekordní počty obětí hlásila většina zemí při předcházejících vlnách zhruba dva týdny poté, co dosáhly nejvyšších počtů nově nakažených. Přesto se už teď dá z dat vyčíst, že očkování výrazně snižuje úmrtnost i tlak na zdravotníky.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mb TN.cz