Další demonstrace

Protest proti Babišovi a Benešové: Přišly tisíce lidí, za týden znovu

Téma:

Lidé se v pondělí znovu sešli na demonstraci kvůli trestně stíhanému premiérovi Andreji Babišovi a na protest proti změnám v čele ministerstva spravedlnosti. Hlavní protest probíhal v Praze na Staroměstském náměstí od 18.30.

Je to přesně týden, kdy přišlo na Staroměstské náměstí protestovat okolo 15 tsíc lidí. V pondělí v půl sedmé večer vypukla další vlna protestů na tom samém místě. Důvodem nevole je zvolení Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti. Ta vystřídala 30. dubna Jana Kněžínka.

 

Podle předběžných odhadů se na druhé demonstraci sešlo skoro dvakrát víc lidí než předchozí týden. Přibližná čísla hovořila o 25 tisících demonstrujících. Účastníci demonstrace byli širokého věkového spektra. Protestovali studenti, senioři, protestů se účastní i celé rodiny.

 

Pusťte si záznam demonstrace:

 

"Nesmírně si vážím toho, že jste se přišli postavit za nezávislost justice," zahájil akci Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek pro demokracii.

 

Zároveň vyzval přítomné, aby přišli demonstrovat na Staroměstské náměstí i za týden, v pondělí 13. května. Další demonstrace se uskuteční, pokud požadavky demonstrantů nebudou vyslyšeny. "A pokud zaplníme Staromák i potřetí, svoláme Václavák!" pronesl.

 

 

"Nejsme děti," skandoval pak dav. Reagoval tak na výrok Marie Benešové o protestech, které proběhly minulý týden. "Včera jsem viděla na náměstí mladé lidi a troufám si odhadnout, že kolikrát ani nerozeznají rozdíl mezi státním zástupcem a soudcem," vyjádřila se pro Seznam zprávy.

 

Před početným davem pak vystoupily i další osobnosti. Mezi prvními byl uznávaný psychiatr a pedagog Radkin Honzák. "Rozumem morálky se stal konzum. To, co je vidět, není vždy důležitější než to, co vidět není," pronesl k davu. "Absolutní demokracie neexistuje, ale je to ideál, ke kterému bychom měli směřovat," dodal.

 

Pozvání organizátorů přijali zástupci šesti parlamentních stran. Vystoupili zástupci ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, Starostů a TOP 09. Když chtěl přednést svůj proslov poslanec za ČSSD Petr Dolínek, která je v koalici s Babišovým hnutím ANO, lidé jej vítali nesouhlasným pískotem. Dav musel usměrnit až organizátor akce. Dolínek upozornil, že sociální demokracie chce hájit nezávislost policie.
 


Svá slova pronesl i člen poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Čižinský. "Musí skončit doba, kdy naší zemi vládnou marketingoví poradci. Pojďme to změnit!" uvedl. Po něm se slova ujal bývalý ministr spravedlnosti a současný poslanec Evropského parlamentu za TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

 

Sdružení na webu Milion chvilek pro demokracii požaduje, aby nedocházelo ke změnám na Vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství, dokud se Andrej Babiš neočistí od obvinění v kauze Čapí hnízdo. Protestující dále chtějí nezávislého ministra spravedlnosti, nikoli Benešovou, která údajně už dva roky straní premiérovi v jeho trestném stíhání.

 

První demonstrace se konala přesně před týdnem a probíhala ve stovce měst napříč celou republikou. Tentokrát se naplnilo jen Staroměstské náměstí s tím, že živý přenos ze Staromáku bylo možné sledovat v Brně na Dominikánském náměstí a v Ostravě na Masarykově náměstí. V Brně se akce zúčastnilo asi 4000 lidí, v Ostravě asi 300.

kb TN.cz