Maso vede

Dělat z psů a koček vegany je týrání, potřebují maso, rozhodli odborníci

Pes a kočka
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek.
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
3.7. 2020 18:13
Téma:

Názor na to, čím nejlépe krmit své mazlíčky, rozděluje chovatelskou společnost již dlouho. Zatímco jedni tvrdí, že pro psy a kočky je nejvhodnější pro ně přirozená masitá strava, jiní se přiklání k obilovinám a zelenině. Gradující spor svým rozhodnutím ukončila Státní veterinární správa (SVS). Krmení psů a koček veganskou stravou může být dokonce považováno za týrání.

Své rozhodnutí SVS zdůvodňuje vyjádřením Ústřední komise pro ochranu zvířat, která spadá pod ministerstvo zemědělství. Ta zveřejnila stanovisko k tématu vhodného krmiva pro psí a kočičí mazlíčky na svém webu.

 

"Krmení psů a koček čistě veganskou stravou není v souladu s jejich fyziologickými potřebami a může být považováno za týrání podle zákona na ochranu zvířat. Propagace těchto praktik v médiích nebo na sociálních sítích pak může být považována za porušení téhož právního předpisu," cituje SVS rozhodnutí komise.

 

 

Ačkoli povolané orgány ve věci již rozhodly, chovatelé zdomácnělých šelem zůstávají na kordy. Zatímco jedni jsou rádi, že zvířecím parťákům dopřávají to nejlepší, druzí se rozčilují, že rozhodnutí SVS a komise pro ochranu zvířat omezuje jejich chovatelská práva.

 

 

"Toto je pouze účelová kampaň Státní veterinární správy, omezující práva chovatelů psů. Každý má právo krmit svého psa, na základě vlastních poznatků a uvážení. Mnohokrát jsem viděl mého psa se na zahradě pást jak koza a několikrát mi z gauče vykousal molitan. Vše nasvědčuje tomu, že je to vegan," tvrdí na facebooku uživatel Cyra.

 

 

"Děláte si srandu? Jako nemůžete krmit králíka masem, protože by umřel, tak kočky a psi prostě nejsou býložravci, a je jediné dobře, že to začínají řešit," oponuje uživatelka Hana a stejně jako mnozí další doufá, že Cyrův příspěvek byl myšlen jen jako vtip.

 

"A k čemu mají podle vás kočky a psi ostré zuby? To jen tak pro srandu králíkům? Viděli jste někdy zuby koně nebo jiného býložravce, anebo zuby masožravce?" ptá se na facebooku veterinární správy uživatelka Andy.

 

 

"Začne se brát za týrání i to, že někdo krmí granulema ze supermarketu?" zajímá se uživatelka Eliška. Většina chovatelů se totiž shoduje v tom, že za kontrolu by stála i nabídka krmiv v prodejních řetězcích. Většina běžně dostupných granulí pro psy a kočky totiž podle jejich zkušeností obsahuje hlavně obilí.

TN.cz