živelná pohroma

Jižní Asii zpustošil cyklón! Nejméně 13 mrtvých, miliony musely utéct

Jan Pánik
Jan Pánik, Kateřina Sejková
Aktualizováno 10.11. 2019 18:30
Téma:

Do Bangladéše a Indie na jihu Asie v neděli brzy ráno dorazil silný cyklón Bulbul. Své domovy musely opustit přibližně dva miliony lidí, kteří nyní nocují v provizorních přístřešcích. Ne všem se ale podařilo utéct v čas. Místní úřady hlásí nejméně třináct mrtvých.

Bouři doprovází silný déšť a vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu. Když se živel dostal k jihozápadnímu pobřeží Bangladéše a Indie, začal postupně slábnout. Tamní úřady nařídily v sobotu evakuaci, která se týkala zhruba dvou milionů obyvatel.

 

"Přijali jsme všechna bezpečnostní opatření a obyvatele z pobřežních oblastí jsme přesunuli do bezpečí," řekl podle televize CNN ministr pro řešení katastrof Enamur Rahman. Informovat místní o situaci pomáhali vládě také dobrovolníci, připravena je i armáda.

 

 

 

Televize BBC v neděli odpoledne s odvoláním na místní úřady informovala o nejméně 13 mrtvých lidech. Šest obětí si živel vyžádal v Bangladéši. Pět z nich zabily spadlé stromy, včetně 52leté ženy, která noc strávila v dočasném přístřeší. V neděli se vrátila domů, na její dům ale spadl strom.

 

V indickém Západním Bengálsku zemřelo sedm lidí. Počet obětí však může ještě narůst. Pohřešují se téměř čtyři desítky rybářů, jejichž lodě vyrazily i přes varování před cyklónem na moře.

TN.cz