Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Mobilní internet

Do boje za levnější data se vložil premiér. Sejde se s operátory

Mobilní data začínají být politickým tématem číslo jedna. Po nepříliš povedeném výroku ministryně Novákové o tom, že data jsou drahá proto, že lidé dávají přednost wifi, se iniciativy chopil premiér Babiš. Sejít se chce se zástupci operátorů. Pozici zákazníků vůči operátorům chtějí zlepšit také Piráti.

Poslanci se začínají angažovat v boji za levnější data. Ty jsou v Česku podle průzkumů nejdražší v Evropě. "My musíme všichni společně, hlavně uživatelé, vyvinout tlak na operátory, abychom ta data měli za stejnou cenu. Já jsem jim teď napsal dopis, kde jsem navrhl různá opatření," oznámil premiér Andrej Babiš.

 

Premiér se chce se zástupci operátorů sejít a jednat. Opozice si ale myslí, že tudy cesta nevede. "Myslím si, že pan premiér postupuje velmi nešťastně, protože pokud chce zavést konkurenci, tak to nemůže řešit se zdejšími operátory, kteří tady udržují předražené tarify a dojí ČR, aby měli 11 miliard zisků," hřímá Jakub Michálek z Pirátů.

 

Podle opozičních poslanců by situaci mohl narovnat buď příchod nového operátora, nebo stanovení maximální ceny za jeden přenesený gigabyte.

 

Michálek připomněl, že příchod dalšího operátora způsobil zemětřesení na italském trhu, ceny spadly a zavedení operátoři museli na nováčka zareagovat.

 

 

"Vláda by vedle toho měla uvažovat i o regulaci cen telekomunikačních služeb. Některé státy EU mají stanovenou maximální cenu za gigabajt," radí šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

Drahá mobilní data se budou v úterý řešit i ve Sněmovně. Piráti představí novelu zákona o elektronických komunikacích. Chtějí například, aby se za přechod k jinému operátorovi neplatily tisíce, ale jen stovky.


Na tom se vzácně shodnou opoziční poslanci s vládními. Ti by navíc chtěli, aby přechod od jednoho operátora k druhému netrval deset dní, ale jen jeden, nebo maximálně dva.

 

Babiš se do boje za levnější tarify vložil už před dvěma lety. V dubnu 2017 se na twitteru pochlubil, jak levné tarify mají jeho úředníci na ministerstvu financí.

Když jeho samochvála sklidila kritiku, slíbil, že prosadí levnější data i pro ostatní. Zůstalo ale jen u slov.

pez, Bára Divišová TN.cz