ONLINE Střet zájmů

Zveřejnili detaily z Babišova auditu: Česko má přijít o stovky milionů!

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 3.12. 2019 21:19
Téma:

Premiér Andrej Babiš podle auditorů stále ovládá holding Agrofert a převedení do svěřenského fondu bylo jen naoko. Tvrdí to web Neovlivní.cz a Deník N, které mají údajně auditní zprávu Evropské komise k Babišově střetu zájmů dispozici. Česko by tak mělo přijít o téměř půl miliardy korun.

"Je tam uvedena stoprocentní korekce kvůli střetu zájmů. Další částky se týkají chybných dotací například pro Lovochemii, lihovarnický podnik Ethanol Energy a Cereu a slavnou inovační linku na toastový chleba Penam," citoval portál Neovlivní.cz svůj zdroj obeznámený s auditem.

 

Stoprocentní korekce je přitom nejpřísnější trest, jaký mohlo Česko dostat. Většinu českých připomínek podle webu Evropská komise zamítla a jednat se bude už jen o konečné částce, o kterou Česko přijde. Evropská unie dotace na zmíněné projekty neproplatí, jak měla.

 

Deník N cituje část auditní zprávy, podle které je Babiš v konečném důsledku stále vlastníkem Agrofertu a na jeho úspěchu má přímý zájem. Od února 2017 má ovládat svěřenské fondy, do kterých holding vložil. Dohromady má Česko přijít o 451 milionů korun, které vyplatilo Agrofertu na dotacích.

 

Sledovali jsme online:

On-line reportáž

Dění kolem auditu k Babišově střetu zájmů

16:43

"Před deseti lety by stačila zpráva, že premiér čerpá dotace, k tomu, aby skončil. A bylo by jedno, jestli oprávněně, nebo ne. A dnes máme premiéra, který čerpá neoprávněně, ale vy se tváříte, jako by se nic nedělo. Vy jste ti, kteří ho kryjete," obvinil ve Sněmovně poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) zákonodárce ČSSD a ANO.

16:33

Do Babiše si rýpnul také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

16:23

Místopředseda ODS Martin Kupka mezitím s ostatními stranami domluvil svolání dočasného kontrolního výboru.

 

[Fb:post]

 

 

Poslanci mají auditní zprávu ve Sněmovně řešit ve čtvrtek po písemných interpelacích. Opoziční strany požadují zveřejnění stanoviska Evropské komise, odvolávají se na veřejný zájem. Pokud by to vláda odmítla, měla by zprávu zveřejnit alespoň na uzavřeném jednání Sněmovny, požaduje opozice.

 

 

Během dne se k auditní zprávě vyjádřily všechny sněmovní strany a také ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Ta stále tvrdí, že zpráva není finální. "Není to o tom, že máme přijmout závěry, ale máme se vyjádřit, zda je přijímáme, či nikoliv. (...) My se k tomu budeme vyjadřovat, ten proces bude dále pokračovat," uvedla na tiskové konferenci.

 

Petr Fiala o Babišově střetu zájmu:

 

Zprávu není podle ní možné zveřejnit, protože Evropská komise požádala o důvěrné zacházení. Sama Dostálová prý nezná závěry auditu, protože zprávu nečetla. "Já jsem se s tím dokumentem ani neseznámila, znám jen průvodní dopis. S auditem nejsou seznamováni ministři, ale auditované subjekty," sdělila.

 

Záznam celé tiskové konference ke zhlédnutí ZDE: 

 

Ve Sněmovně se ráno sešli zástupci pěti opozičních stran, které ke společnému jednání pozval předseda Pirátů Ivan Bartoš. Přestože pozvánku dostali, nedorazili na něj šéfové ČSSD, SPD a KSČM.

 

 

Situace kolem Babišova údajného střetu zájmů podle nich ohrožuje čerpání unijních dotací. Bartoš také oznámil, že Piráti podali trestní oznámení kvůli tomu, že stále pokračuje vyplácení dotací Agrofertu. Případem se podle nich zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).


Požadavky opozice shrnul Bartoš na facebooku:

 

 

První auditní zpráva, která se zabývá možným střetem zájmů Babiše, dorazila na ministerstvo pro místní rozvoj v pátek večer. Její obsah zatím zůstává neznámý, časopis Respekt ale informoval, že pro premiéra kontrola "nedopadla dobře". Komise měla potvrdit jeho střet zájmů.

 Zpráva o střetu zájmů Andreje Babiše zůstává tajná:

 

Babiš všechna obvinění dlouhodobě odmítá. Postupoval prý podle zákona o střetu zájmů, když holding Agrofert vložil do svěřenských fondů. "Vůbec nechápu, jak si Evropská komise může dovolit vykládat české zákony. (...) Já jsem se řídil zákonem, který se jmenuje lex Babiš," prohlásil.

 

Babiš se k auditu vyjádřil v pondělních Televizních novinách:

TN.cz