Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

konec ochranné lhůty

E-shop Zoot má problémy! Dluží téměř půl miliardy korun

Zadlužené jedničce internetového prodeje oblečení a doplňků v Česku, společnosti Zoot, končí za dva týdny ochranná lhůta. Ta firmu chrání před věřiteli, kterým dluží téměř půl miliardy korun. Budoucnost eshopu má teď v rukou především společnost Natland, která odkoupila pohledávky od bank. Stovky věřitelů, ale mohou o své peníze přijít.

472 miliónů korun, to je dluh největšího českého e-shopu s oblečením. V úpadku se Zoot ocitl na začátku roku kvůli platební neschopnosti. Zatím e-shop funguje, jak to bude dál jasné není.

 

"V tuto chvíli jsou dva možné scénáře a to v zásadě reorganizace, se kterou ale musí souhlasit většina těch věřitelů a poté bankrot, odchod z byznysu," myslí si ekonom Lukáš Kovanda.

 

"Co se týče budoucnosti, tak jistě víte, že firma je v moratoriu. Jelikož jsme ale aktuálně pod drobnohledem úřadů, tak v tuto chvíli rozhovory poskytovat nechceme," řekl za Zoot Tomáš Holý.

 

Ve hře o budoucnost Zootu má nyní zásadní slovo společnost Natland. Ta odkoupila pohledávky za téměř 200 milionů korun. Natland, který byl v minulosti spojován i s lobbisty Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou nebo kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem, dosadil k současnému vedení Zootu své krizové manažery a experty. Finančně se podílí i na provozu.

 

"Jestli se podaří provést ozdravné kroky, tak ta firma, která je provede, může s velkým výnosem tu firmu prodat," dodal Kovanda.

 

Na opakované žádosti televize Nova o vyjádření ke spojení se Zootem Natland nereagoval. Nervózní mohou být stovky menších věřitelů, kteří zřejmě budou odsunuti na druhou kolej. Ani jedna z variant, které jsou ve hře, nezaručuje, že budou uspokojeny všechny pohledávky.

 


Není tedy zaručeno, že své peníze ještě někdy uvidí Od ledna byla zavřena téměř polovina výdejen zboží. Propuštěno bylo 150 z 500 zaměstnanců. Marketingové náklady seškrtal e-shop na třetinu. Zadlužený Zoot je na trhu 10 let. V průběhu loňského roku se jeho ekonomická situace dramaticky zhoršila.
 

Jaroslav Brousil/mj