fixní smlouvy

Elektřina od listopadu podraží! Vyplatí se přechod k jinému dodavateli?

Podle ekonomů nás čeká další zdražení elektřiny
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 22.10. 2019 10:40

Velké energetické společnosti na českém trhu chystají zdražování elektřiny. Přechod k jiným poskytovatelům se může vyplatit jen krátkodobě, nakonec zřejmě podraží všichni, tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

V listopadu se chystá zdražování elektřiny. K nárůstu cen se odhodlali podle ekonoma Lukáše Kovandy ČEZ a E.ON, dá se tedy očekávat, že ostatní společnosti budou následovat. Zdražení bude asi o pět procent.


Elektřina za celý letošní rok podle Českého statistického úřadu zdražuje zhruba o desetinu. Dodavatelé mění ceny postupně. Další zdražování nastane zřejmě počátkem příštího roku.

 


"Někteří dodavatelé ale třeba vůbec nezdraží a budou se na nezvýšené ceny snažit přilákat zákazníky od konkurence. Přecházením od dodavatele k dodavateli tak může zákazník citelně pozdržet cenový nárůst, který pocítí na vlastní peněžence. Nakonec však zdražení elektřiny neunikne nikdo," uvedl Kovanda.

Anketa

Uvažujete o změně dodavatele elektřiny?

Hlasovalo 971 lidí.

Vzhledem k očekávanému dalšímu podražování může mnoho lidí uvažovat o uzavření smlouvy se zafixovanou cenou. Má to ale i svou stinnou stránku.


"Nelze vyloučit propad ekonomiky, jenž by růst cen elektřiny zpomalil nebo i na čas zastavil. Navíc je možné se po nějakou dobu růstu cen elektřiny vyhýbat změnami dodavatele. To ovšem v první řadě předpokládá nezafixovanou cenu. Takže na otázku, zda zafixovat, či nikoli, zejména v kratším období roku či dvou, neexistuje univerzální odpověď," tvrdí Kovanda.

 

 


Jedním z důvodů zdražování elektřiny jsou povolenky, které si musí uhelné elektrárny v Evropské unii kupovat. A jejich cena citelně podražila. Od pěti eur za tunu vypuštěného oxidu uhličitého v roce 2017 na letošních téměř 30 eur. "Takřka polovina elektřiny se v České republice stále vyrábí v uhelných elektrárnách," vysvětlil Kovanda.


Roste i regulovaná část ceny elektřiny, kterou určuje Energetický regulační úřad, promítne se i vliv inflace. Do cen se promítá i nárůst dovozu uhlí do Číny, která v rámci ochrany životního prostředí omezila svou produkci méně kvalitního uhlí.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

TN.cz